guláš

 

Poznámka:
Na přípravu guláše existuje stovky zaručených postupů a je pravda, že ho nejlépe zvládají muži. Výše uvedený základní postup lze do jisté míry obměňovat – kdo má rád ostřejší, přidá třeba část pálivé papriky, kdo má rád česnek, přidá více česneku atd.

GULÁŠOVÝ TIP

Říká se :  Kolik masa, tolik cibule.  Ale pozor! Ne na váhu, ale objemem!
Když maso nakrájíte, očkem poměříte hromadu a stejnou hromadu dáte cibule.
1/4 až 1/3 tohoto objemu cibule nahradíme najemno nakrájenou bílou, nebo zelenou PAPRIKOU. Čerstvou v sezóně nakrájíme a dáme do mrazáku a máme vystaráno na rok.
Paprika se smaží úplně stejně, spolu s cibulí v základu.
Postupně se v guláši úplně rozdusí, bude úplně neviditelná, jen skvělá chuť guláše dá vytušit, že je v tom nějaký fígl!
Dále postupujete dle vlastní volby a chuti. Jen zahustit jíškou!
Opravdu vyzkoušejte!!

 

GULÁŠ Z HOVĚZÍHO MASA

Ingredience:
750 g hovězího masa, 80 g sádla, 500 g cibule, 10 g sladké mleté papriky,1 lžička kmínu, 1 lžička majoránky, sůl, 3 stroužky česneku, 30 g hladké mouky, 1 l vývaru z kostky
Postup:
Na guláš použijeme nejlépe hovězí maso z kližky, ale vhodné je i maso z hovězí plece. Opláchneme ho, osušíme a případně zbavíme tuhých blan a šlach. Nakrájíme ho na větší kostky. Oloupeme cibuli a nakrájíme ji na malé kostičky. Připravíme si vývar.
V kastrolu rozpálíme sádlo (můžeme také použít slaninu) a na něm orestujeme všechnu nakrájenou cibuli. Jakmile je světle žlutá, přidáme nakrájené maso a orestujeme.
Osolíme, přidáme papriku, majoránku, kmín a prolisovaný česnek. Promícháme a zalijeme vývarem tak, aby bylo maso ponořené. Maso dusíme pod pokličkou na mírném ohni, počítáme s tím, že to bude trvat asi hodinu nebo až hodinu a půl. Záleží na kvalitě masa.
Je-li třeba podléváme vývarem a promícháme. Když je maso poloměkké, necháme šťávu zčásti vysmahnout, zaprášíme hladkou moukou, promícháme, osmahneme a poté znovu přilijeme vývar a dusíme, až je maso měkké. Hotový guláš podle potřeby přisolíme.

Podáváme s houskovým knedlíkem či s chlebem nebo pečivem.

 

PREZIDENTSKÝ GULÁŠ
 Ingredience:
250 g nebo trochu více uzeného bůčku, 1 kg cibule, 1 kg hovězí kližky, červené víno, 1 brambora, chlebová kůrka, 1 uzená klobása, 1 lžička
hladké mouky, 1 mrkev, trocha kořenové petržele, trocha celeru, sladká červená paprika, sůl, pálivé papričky, jalovec, majoránka, 1 lžíce rybízového džemu, citrónová kůra, 1 lžička kečupu, olej, 1 šlehačka
Postup:
Uzený bůček nakrájíme na drobné kostičky, hodíme do většího hrnce a prudce škvaříme do doby, až se vyškvaří hodně sádla a z bůčku zbudou jen středně hnědé škvarečky. Cibuli nakrájíme na kostičky a vhodíme do takto připraveného tuku, za stálého míchání vyčkáme až bude sklovitě zlatá. Pak přidáme na kostky nakrájenou kližku, zamícháme, chvilku necháme nepodlité, pak začneme podlévat červeným vínem. Nastává nejdůležitější fáze, to jest samo vaření guláše.Hotový je, až je kližka zcela měkká, ale nerozpadá se. Čím pomaleji se vaří, tím je guláš lepší. Asi deset minut před koncem vaření přidáme jednu nadrobno nakrájenou chlebovou kůrku a jednu nastrouhanou menší bramboru  (obojí na zahuštění) a jednu nadrobno nakrájenou uzenou klobásu a lžičku hladké mouky. Současně možno na velké pánvi vyrábět kašičku na dochucení.

Dělá se takto: na rozpálený olej se dá nejprve nadrobno nakrájená nebo nastrouhaná mrkev a trochu podobně připravené petržele a celeru. Když je to víceméně usmaženo, přidá se další ingredience - sůl, hodně červené sladké papriky, přiměřené množství (nikoliv příliš malé) rozdrcených pálivých papriček, či jiného ostrého koření, rozdrcený pepř a hlavně jalovec!, majoránka, nějaké další zelené bylinky, lžíce rybízového džemu, dost nastrouhané citrónové kůry, lžička kečupu, případné další koření dle vlastního výběru. To vše dohromady se několik
málo minut za stálého míchání smaží na oleji, čímž se otevřou všechny chutě a splynou s olejem. Obsah pánve se pak přidá do hrnce s gulášem, dvě minuty se to na mírném ohni intenzívně míchá, pak se guláš odstaví a nechá chladnout. Když  je úplně studený, 
zamíchá se do něj jedna ušlehaná šlehačka.

Den se nechá odpočívat a druhý den se ohřáté jí.


PIVNÍ GULÁŠ
Ingredience
750 g hovězí kližky, 3 velké cibule, 1/2 l světlého piva (10°), 2 lžíce sádla, 1 - 2 krajíce staršího chleba, sůl, mletý pepř, drcený kmín, majoránka, 3 stroužky česneku
Postup
Maso nakrájíme na kostky. Na sádle zpěníme pokrájenou cibuli, přidáme maso a společně smažíme za stálého míchání do ztmavnutí masa i cibule. Během míchání opepříme a okmínujeme. Pak podlijeme troškou vody a asi polovinou piva. Osolíme a pod pokličkou dusíme do změknutí masa. Je-li třeba doplnit tekutinu, přiléváme pivo. K měkkému masu přidáme rozdrobený nebo nastrouhaný chléb, majoránku a povaříme do zhoustnutí. Nakonec přidáme rozmačkaný česnek, případně dosolíme.
Podáváme s houskovým knedlíkem, těstovinami nebo pečivem.

 

BAREVNÝ GULÁŠ
Ingredience
750 g hovězího nebo libového vepřového masa, 4 velké cibule, 4 papriky (čím více barev tím lépe), 4 rajčata nebo plechovka sterilovaných rajčat, několik stroužků česneku, sůl, mletá paprika, pepř, jíška, olej
Postup
Na oleji osmažíme na půlkolečka nakrájenou cibuli. Až je skoro růžová, zasypeme lžičkou mleté papriky, zamícháme a přidáme na kostky pokrájené maso. Ze všech stran opečeme. Osolíme, opepříme a zalijeme vodou nebo vývarem (i z kostky). Necháme dusit. Papriku nakrájíme na proužky, rajčata na čtvrtky (pokud používáme čerstvá, je třeba je spařit vařící vodou a oloupat), česnek na plátky. Až je maso téměř měkké, přidáme jíšku, všechnu zeleninu a dusíme do změknutí. Hotový guláš dochutíme solí a rozetřeným česnekem podle chuti.
Podáváme s houskovým knedlíkem nebo s pečivem.

 

GULÁŠ Z HUB A PAPRIK
Ingredience:

80 g tuku (sádlo), 2 velké cibule, 500 g čerstvých hub (směs), 4 papriky (2 červené), 4 stroužky česneku, sůl, 1 lžička kmínu, 1 vrchovatá lžíce sladké mleté papriky, 200 ml vývaru z kostky bujónu, 1 lžíce hladké mouky, 200 ml bílého jogurtu nebo zakysané smetany, (tvrdý sýr na posypání)
Postup:
Nejdříve si očistíme houby a nakrájíme je na silnější plátky. Z paprik odstraníme jádřince, opláchneme je a nakrájíme na větší kousky. Oloupeme a pokrájíme cibuli, česnek oloupeme a prolisujeme. V kastrolu rozpálíme tuk, zpěníme na něm nakrájenou cibuli. Poté přidáme nakrájené houby, sůl, prolisovaný česnek, kmín, mletou papriku, podlijeme polovinou vývaru, promícháme a asi pět minut podusíme. Přidáme nakrájené papriky (kdo má rád ostřejší jídla, může přidat část paprik i pálivých), promícháme, přidáme zbytek vývaru a dusíme. Ve smetaně nebo v jogurtu rozšleháme hladkou mouku, vlijeme do guláše a za občasného míchání pokračujeme v dušení tak dlouho, až jsou papriky měkké. Na talíři můžeme guláš posypat nastrouhaným tvrdým sýrem.
Podáváme se slaným rohlíkem.

 

UHERSKÝ GULÁŠ SE ZELÍM

Ingredience:
750 g kysaného zelí, 300 g uzeného masa, 300 g vepřového masa z ramínka nebo plecka, 50 g slaniny, paprika, 2 PL sádla, 2 PL hladké mouky, 1/4 l kysané smetany, sůl.
Příprava:
Kysané zelí překrájíme, zalijeme vodou a hned do něho přidáme omyté a na kostky krájené uzené maso a stejně krájené vepřové maso. Doplníme na kostičky rozkrájenou a rozškvařenou slaninou i paprikou. Přikryjeme a dusíme do změknutí. Zvlášť na pánvi připravíme ze sádla
a mouky světlou jíšku, dobře ji s vodou povaříme a zahoustlou přidáme k masu se zelím. Doplníme smetanou a vše dobře promícháme a prohřejeme. Podle chuti teprve dokořeníme solí, popřípadě i pepřem. Je to úprava podobná segedínskému guláši.

Doporučená příloha: houskové knedlíky, noky nebo chléb.

 

SEGEDÍNSKÝ GULÁŠ
Ingredience:
750 g vepřového masa, sůl, 3 lžíce oleje či sádla, 60 g cibule, 2 stroužky česneku, 1 lžička mleté papriky, 1 lžička kmínu, 1 hrneček masového vývaru, 1 kostka gulášová šťáva, 300 g kysaného zelí, 4 lžíce zakysané smetany, 1 lžíce hladké mouky, (brambory)
Postup:
Vepřové maso (ramínko, bůček) opláchneme a nakrájíme na větší kostky. Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme na kostičky. V kastrolu rozpálíme tuk, osmahneme na něm cibuli a česnek, potom přidáme lžičku mleté papriky a kmínu, přilijeme lžíci vývaru a zamícháme. Vsypeme nakrájené a osolené maso a osmahneme jej, aby se zatáhlo.
Jakmile zesvětlá a je ze všech stran lehce opečené, přidáme vývar, rozdrobíme do něj kostku gulášová šťáva (nemusí být) a necháme maso asi třicet minut dusit pod pokličkou.
Občas zkontrolujeme, zda se voda nevydusila a případně zamícháme. Mezitím si necháme odkapat kysané zelí, je-li hruběji nakrájené, tak ho ještě překrájíme. Celé množství zelí rozdělíme na polovinu. První část přidáme k masu po 30 minutách dušení a zamícháme.
Zalijeme zbytkem vývaru nebo vařící vodou a dusíme, až je maso měkké. Ke konci dušení přidáme druhou část kysaného zelí. do zakysané smetany vmícháme trochu hladké mouky a vmícháme ji do omáčky. Můžeme také přidat lžíci rajčatového protlaku (přidá omáčce trochu barvu). Ochutnáme a případně při¨solíme.
Klasickou přílohou je houskový knedlík.

 

CIKÁNSKÝ GULÁŠ
Ingredience:
1/8 másla, 3 cibule, 300 g slaniny, červená paprika-mletá, trochu chilli,smetana, jíška, sůl, pepř, 1600 g vepřového masa.
Postup:
Vepřové maso nakrájíme na menší kostičky. Cibuli  a slaninu osmažíme na tuku tak, aby příjemně zavoněla. Přidáme nakrájené maso, zaprášíme  paprikou a chilli, na vyšším stupni osmažíme. Pak oheň zmírníme a nyní již jen zvolna dusíme do změknutí. Zahustíme jíškou, zalijeme smetanou a vaříme asi 10minut dále.

Podáváme s knedlíkem, pečivem.

 

GULÁŠ FLAMENDR

Ingredience:
600 g hovězího masa, 100 g sterilovaných okurek, 100 g sterilovaných FEFERONEK, 100 g oleje, 150 g kečupu, worcester, pepř, sůl. 

Postup:
Maso nakrájíme na nudličky, zprudka opečeme v rozpáleném oleji, osolíme, opepříme, ochutíme kečupem. Přidáme okurky, FEFERONKY (kapii), dochutíme worcesterem a dusíme do změknutí.
Podáváme s chlebem nebo pečivem.

 

GULÁŠ SE ŽAMPIÓNY A VÍNEM
Suroviny
800 g hovězího masa na guláš, 5 cibulí, 8 žampionů, 50 g slaniny, 2 lžíce oleje, 200 ml červeného vína, 100 ml zakysané smetany, 1 bujónová kostka, 2 bobkové listy, 8 kuliček černého pepře, 6 kuliček nového koření, 5 jalovčinek , sůl, 2 lžíce hladké mouky, 1 lžíce ostrého kečupu, 50 g másla, 1 lžíce estragonu
Postup:
Surovin je to spousty, ale tento guláš nebo omáčka - jak chcete - stojí skutečně za to. Začínáme jako obvykle. Maso opláchneme a nakrájíme na gulášové kostky, cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky. Stejně nakrájíme i slaninu. V kastrolu rozpálíme dvě lžíce oleje
a společně s ním rozškvaříme nakrájenou slaninu, na tom osmahneme cibuli a opečeme po všech stranách kostky masa. Podlijeme vývarem z kostky bujónu, zamícháme a pod pokličkou dusíme asi 3/4 hodiny. Občas zkontrolujeme, aby se nevydusila všechna tekutina a zamícháme.
Zatím oloupeme žampiony a nakrájíme je na plátky. Po uplynutí stanovené doby přidáme všechno koření a sůl a dusíme dál, až se maso změkne a téměř všechna tekutina vysmahne. Potom podlijeme vínem (případně horkou vodou) a chvíli dusíme. Přidáme zakysanou smetanu smíchanou s hladkou moukou, na plátky pokrájené žampiony (nebo jiné čerstvé houby) a pomalu povaříme.
Nakonec zamícháme lžíci ostrého kečupu (omáčku obarví), oříšek másla a lžičku estragonu, ochutnáme a podle potřeby dosolíme.
Podáváme s houskovým knedlíkem a brusinkovým, rybízovým nebo višňovým kompotem.

 

SLOVENSKÝ GULÁŠ Z DVOJÍHO MASA
Ingredience:
300 g hovězího masa (zadní, kližka), 300 g vepřového plecka, 60 g tuku, 300-400 g cibule, 1 zelená paprika, 2 rajčata, 2 lžíce hladké mouky, 2 stroužky česneku, 1/2 lžičky mletého kmínu, 1 vrchovatá lžička sladké mleté papriky, 2 lžíce kečupu, pepř, vývar z kostky bujónu, sůl
Postup:
Hovězí i vepřové maso pokrájíme na větší kostky. Oloupeme si cibuli a nakrájíme ji na půlkolečka. Očistíme si česnek, zelenou papriku (nakrájíme ji na proužky) a spaříme a oloupeme rajská jablíčka. V kastrolu (nebo v papiňáku) rozpálíme tuk (olej, sádlo), osmažíme na něm cibuli, přidáme hovězí maso a také ho osmahneme po všech stranách. Zhruba po 10 minutách přidáme vepřové maso a také osmažíme. Mícháme. Když je vepřové maso téměř měkké, rozprášíme na ně hladkou mouku, promícháme s masem a znovu necháme osmahnout. Pokud se nám maso přichytává, přidáme malinko vývaru a stále mícháme. Přidáme kečup, prolisovaný česnek, kmín, pepř, mletou papriku a sůl. Po troškách podléváme vývarem až dosáhneme potřebného množství tekutiny. Stále mícháme. Necháme chvíli provařit a potom přidáme nakrájenou papriku a rajčata. Vaříme-li v papiňáku, v této chvíli ho uzavřeme a necháme asi 30 minut vařit. Jinak dusíme na mírném ohni až je maso měkké.
Do hotového guláše můžeme přidat asi 4 lžíce zakysané smetany.

Podáváme s rýží, těstovinami nebo pečivem.

 

MEXICKÝ GULÁŠ SE SÝREM
Ingredience:
600 g předního (nebo zadního) hovězího masa, 80 g sádla (nebo oleje), 2-3 střední cibule, 2 lžičky mleté sladké papriky, sůl, 1/2 lžičky drceného kmínu, rovná lžička majoránky, 2 lžíce hladké mouky, 2 stroužky česneku, 1/4 l vývaru z kostky bujónu, 100 g strouhaného sýra, 3 lžíce kečupu
Postup:
Nejdříve si opláchneme a osušíme maso a nakrájíme ho na kostky. Potom si oloupeme cibuli a nakrájíme na kostičky. Připravíme si vývar, nebo necháme v horké vodě rozpustit kostku "gulášová šťáva" - připravená tekutina nám bude sloužit na podlévání.
V kastrolu necháme rozpálit sádlo (lze použít i olej, ale výsledná chuť je trochu jiná), na něm osmahneme dozlatova nakrájenou cibuli, přidáme nakrájené maso a po všech stranách ho orestujeme. Potom ho poprášíme hladkou moukou a necháme trochu opražit. Přidáme mletou sladkou papriku, sůl, drcený kmín, prolisovaný česnek, vše zamícháme a opět trochu osmahneme.
Potom za stálého míchání postupně podléváme vývarem až je maso "zatopené".
Přidáme majoránku a kečup, promícháme a pod pokličkou necháme maso dusit do změknutí. Občas zkontrolujeme, zamícháme, případně přilijeme vývar. Když je maso měkké, guláš ochutnáme a případně ochutíme. Můžeme přidat i dvě lžíce sterilovaného hrášku, který necháme pouze prohřát. Na talíři guláš posypeme nahrubo strouhaným sýrem a případně i na nudličky rozkrájenou šunkou.
Vhodnou přílohou je rýže, knedlík či chléb, hodí se zapít pivem.


SELSKÝ VEPŘOVÝ GULÁŠ S KŘENEM
Suroviny:
600 g vepřové plece, 150 g vepřových ledvinek, 150 g vepřových jater, 75 g sádla, 200 g cibule, 15 g mleté papriky, 500 ml vody, mletý pepř, zázvor, kmín, majoránka, 2 stroužky česneku, 50 g hladké mouky, 100 g čerstvého křenu
Postup:
Nejdříve si omyjeme, osušíme a nakrájíme všechno maso. Poté na sádle osmahneme pokrájenou cibuli, přidáme mletou papriku, zpěníme, vložíme na kostky nakrájené maso, orestujeme, zalijeme vodou, přidáme sůl, pepř, trochu zázvoru, kmínu, majoránky, utřený česnek, promícháme a dusíme pod poklicí. Když je maso poloměkké, přidáme na hranolky nakrájené ledvinky a játra, podlijeme znovu vodou a dusíme do změknutí.
Maso vyjmeme, šťávu vydusíme do tuku, zaprášíme moukou, orestujeme, podlijeme a povaříme. Šťávu přecedíme na maso a porce zdobíme čerstvě nastrouhaným křenem.
Podáváme s čerstvým chlebem nebo knedlíkem.

 

GULÁŠ Z MLETÉHO MASA

Ingredience:
750 g vepřového plecka (ramínka), 4 cibule, olej, sůl, česnek, paprika, pepř, kmín, majoránka, 2 gulášové kostky, bobkový list, hladká mouka
Postup:
Maso umeleme na větší kousky. Do kastrolku dáme olej a najemno nakrájenou cibuli a necháme smažit dozlatova. Pak do ní přidáme umleté maso,přidáme papriku a orestujeme. Dále přidáme sůl, kmín, gulášové kostky, bobkový list , přidáme česnek, podlijeme vodou
a necháme dusit do změknutí. Když je maso měkké, necháme vydusit přebytečnou vodu, zamícháme asi 1 lžíci hladké mouky, podlijeme vodou a necháme chvilku povařit. Nakonec přidáme majoránku.

Podáváme s knedlíky nebo těstovinami.

 

KRŮTÍ GULÁŠ
Ingredience:
1 kg krůtích prsou, 1 kg cibule, 2 stroužky česneku, 2feferonky, 2 bílé papriky, 300 ml vývaru, olej (sádlo), sůl, mletý pepř, majoránka (čerstvá nebo sušená), kmín, 1 lžíce sladké mleté papriky, chléb (mouka, škrobová moučka) na zahuštění
Postup:
Krůtí prsa opláchneme, osušíme a nakrájíme na větší kostky. Z paprik a 2feferonek odstraníme jádřince a nakrájíme na proužky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky.
V kastrolu rozpálíme tuk a cibule na něm orestujeme. Jakmile zesklovatí, přidáme maso a také orestujeme. Když se „zatáhne“, přidáme sůl, mletou červenou papriku, mletý pepř, kmín, prolisovaný česnek a nakrájené 2feferonky. Promícháme a zalijeme vývarem.
Poté zvolna dusíme pod pokličkou. Když je maso téměř měkké, přidáme nakrájenou čerstvou papriku a čerstvou majoránku (pokud přidáváme sušenou, dáváme ji hned s ostatním kořením). Šťávu zahustíme buď nastrouhaným starším chlebem či lžičkou škrobové moučky rozmíchané ve troše studené vody, promícháme a ještě chvíli podusíme.
Jako příloha je vhodný čerstvý chléb, rýže, těstoviny.

Tip:
Část masa nahradit větším množstvím papriky nebo kousky orestované cukety (obojí se přidává až na závěr tepelné přípravy, aby se nerozvařilo). K zahuštění můžeme použít cuketu – tu nakrájíme na hranolky a přidáme k masu hned jakmile se „zatáhne“. Cuketa se během dušení prakticky rozpustí a vytvoří hustší šťávu, takže guláš není již nutné zahušťovat.

 

GULÁŠ BEZ MÍCHÁNÍ – OPRAVDU SKVĚLÝ

1 kg vepř. masa - nejlepší je z plecka, 3 větší cibule, 5 stroužků česneku, 2 čaj. lžičky guláš koření (může být i kari), 3 čaj. lžičky sladké ml. papriky, 3 polévkové lžíce škrob. moučky, sůl, pepř, 2 kostky bujónu , 1feferonka, 0,75-1 l vody
Postup:
Maso a cibuli nakrájet, smíchat ostatní suroviny, pořádně promíchat. Bujónové kostky rozpustíme v malém hrníčku a pak dolijeme do 1 l vodu.
Dát vše do pekáče, lepší je do ohnivzdorné skleněné misky, přikrýt alobalem a péct na 250 st. asi 1,5 hodiny.
NEDOLÍVAT VODU, NEMÍCHAT, NESUNDÁVAT ALOBAL.

Výborné s chlebem, těstovinami, rýží, knedlíkem.
Tento guláš je úplně jiný než klasický.

 

GULÁŠ NA ČERNÉM PIVU
600 g vepřové plece, 300 g cibule, sádlo, 100 g rajského protlaku, 50 g sladké papriky, 2 dl černého piva, sůl, česnek, pepř, chilli koření, kmín, nastrouhaný tvrdý chléb.
Postup:
Na rozpálený tuk hodíme hrstičku kmínu a vzápětí nakrájenou cibuli, kterou orestujeme dozlatova (nepřipálit!). Přidáme rajský protlak a sladkou papriku. Do takto připraveného základu vložíme maso nakrájené na kostky, orestujeme, přidáme sůl, koření, česnek, podlijeme pivem a dusíme do změknutí. Měkké maso vyjmeme a základ dolijeme potřebným množstvím vody. Necháme projít varem a zahustíme strouhaným chlebem.

 

FARMÁŘSKÝ GULÁŠ

Vydatný farmářský guláš podlitý vínem, vonící po houbách, zelenině a koření si nežádá víc než domácí křupavý chléb.
800 g hovězí kližky, 100 g červené cibule, 100 g pórku, 100 g mrkve, 10 stroužků česneku, 5 brambor, 5 lístků bobkového listu, 5 kuliček nového koření, 10 kuliček celého pepře, 100 g rajčatového protlaku, 30 g sušených lesních hub, 1,5 l hovězího vývaru 0,5 l kvalitního červeného vína, 100 ml oleje, sůl
Postup:
Sušené houby namočíme do vody. Kližku očistíme a nakrájíme na kostky. V hrnci na rozpáleném oleji maso zprudka a krátce opečeme, poté jej osolíme a opepříme. V pánvi orestujeme nakrájenou zeleninu, přidáme koření a orestujeme, vložíme protlak, orestujeme, přidáme houby a opět orestujeme. Takto připravenou zeleninu přidáme k masu, zalijeme hovězím vývarem, vínem a dusíme hodinu, poté přidáme oškrábané a na větší kostky nakrájené brambory a dusíme do změknutí.

 

KUŘECÍ MINUTKOVÝ GULÁŠ
Ingredience:
500 g kuřecích prsíček, 1 sterilovaná kapie, sůl, mletá paprika, kečup, máslo, olej
Postup:
Kuřecí prsíčka nakrájíme na nudličky, zprudka opečeme na rozpáleném oleji. Když maso zbělí, osolíme je, přidáme mletou papriku a kapii.
Ještě asi 3 minuty opékáme, pak přilijeme asi lžíci kečupu a přidáme pro zjemnění kousek másla. Po rozpuštění másla můžeme podávat.
 

Vhodná příloha je rýže.

 

CIKÁNSKÝ GULÁŠ II.

Ingredience:
380  g předního hovězího, 40  g rostlinného tuku, 100 g cibule, 7.5 g mleté  papriky, sůl mletý  pepř, 20 g rajčatového protlaku, kmín, 2.5 dl  vývaru, 100  g brambor, 1 stroužek česneku, majoránka, 25 g slaniny, 50  g žampiónů, 50 g papriky, 37.5 g nakládaných okurek
Postup:
Na  tuku  osmahneme nakrájenou cibuli, zaprášíme paprikou, zpěníme,  vložíme nakrájené  maso, za stálého míchání osmahneme,  osolíme, opepříme, přidáme protlak a kmín.  Zalijeme vývarem  a dusíme téměř do změknutí, přidáme na kostky nakrájené brambory,  utřený česnek a majoránku. Chvíli dusíme, přidáme na slanině  orestované  nakrájené houby, na nudličky nakrájenou papriku  a na kostičky nakrájená rajčata  a okurky. Vše krátce povaříme.

 

UKRUTNÝ GULÁŠ

Ingredience:
500 g hovězí kližky, 2 nožičky párků, 2 větší cibule, 3-4 stroužky česneku, 1 malá sklenice sterilovaného leča, sůl, mletý pepř, olej, chilli, majoránka,nastrouhaný tvrdý sýr, naťová cibulka, 1 lžíce hladké mouky, 2 dl zakysané smetany

Poznámka: Guláš vaříme pokud možno v papiňáku - pokud jej nemáte, je nutné si popsaný postup přizpůsobit tj. zejména prodloužit dobu dušení masa. Ještě než začneme s jeho přípravou, zásobíme se dostatečným množstvím piva. Guláš má jméno ukrutný proto, že po něm následuje ukrutná žízeň...
Postup:
Omyjeme hovězí maso a nakrájíme si jej na kostky. Oloupeme cibuli a také ji nakrájíme na kostičky. V papiňáku rozpálíme olej, na něm zpěníme dozlatova nakrájenou cibuli, přidáme maso nakrájené na kostky a krátce osmahneme, aby se zatáhlo. Podlijeme jej horkou vodou nebo ještě lépe horkým masovým vývarem (množství podle velikosti papiňáku) a papiňák uzavřeme. Dusíme 25 minut, poté papiňák otevřeme, přidáme nakrájenou uzeninu, vše zalijeme lečem, osolíme, opepříme, přidáme chilli, rozetřený česnek a majoránku a chvíli společně povaříme. Občas zamícháme. Jakmile všechny suroviny změknou, zahustíme zakysanou smetanou. Pokus se nám zdá guláš řídký, můžeme jej ještě poprášit trochou mouky. Místo smetany lze guláš také zahustit nastrouhaným tvrdším chlebem.

Podáváme s přílohami, které jsou ke guláši obvyklé - s chlebem, pečivem či těstovinami.
A s nezbytnou sklenicí oroseného piva...

 

PLZEŇSKÝ GULÁŠ

Ingredience:
375  g předního hovězího, 35  g rostlinného tuku, 75 g cibule, 1 stroužek  česneku, 7.5  g mleté papriky, sůl mletý pepř, 3 dl vývaru, 25 g  hladké mouky, 20 g slaniny 50 g nakládané kapie a celeru 1  vařená  vejce
Postup:
Na tuku  zpěníme  nakrájenou cibuli, zaprášíme paprikou, zpěníme, přidáme  na kostky  nakrájené maso a za stálého míchání osmahneme.  Přidáme pepř, utřený česnek, sůl  , podlijeme částí vývaru  a dusíme. Pod poloměkkým masem vydusíme šťávu do tuku,  zaprášíme  moukou, osmahneme, zalijeme vývarem a dusíme do změknutí. Maso vyjmeme,  šťávu přecedíme na maso. Nakrájenou slaninu orestujeme,  přidáme nakrájené kapie  a celer, prohřejeme a směsí a vejci  zdobíme porce guláše.

 

KOTLÍKOVÝ GULÁŠ

Ingredience:
380  g hovězího masa, 1/2 kg brambor, 50  g vepřového sádla, 1 cibule, 125 g  papriky,
125 g rajčat, 1/2  lžíce hladké mouky, 10 g mleté  papriky pálivé, paprika, 1/2  lžičky majoránky, 1/4 lžíce soli, 1/2  sklenky bílého  vína 
Postup:
Cibuli  osmahneme na sádle, přidáme nakrájené maso, opečeme, podlijeme  vínem, přidáme  nakrájené brambory, rajčata, papriky, mouku,  popřípadě trochu vody, osolíme,  okořeníme, dusíme. Kotlíkový  guláš se nesmí míchat, pouze se jím může  potřásat.

 

GULÁŠ S HOUBAMI
Ingredience:
500 g hovězí kližky, 300 g cibule, 2 stroužky česneku, 2 lžíce hladké mouky, 1/2 l vývaru (stačí z kostky bujónu), sůl, mletý pepř, mletá paprika,
200 g mražených nebo nakládaných hub, 2 lžíce sterilované červené papriky (proužky) 3 lžíce kečupu (rajčatového protlaku), pár kapek worcesteru, 3 lžíce oleje (sádla)
Postup:
Nejdříve oloupeme cibuli a na oleji nebo sádle ji osmahneme dozlatova. Přidáme na větší kostky nakrájené hovězí maso (kližka je nejlepší, ale lze použít i jiné) a také osmahneme po všech stranách. Osolíme, opepříme, posypeme paprikou, zamícháme, přidáme mouku
a za stálého míchání necháme trochu opražit. Potom postupně zaléváme vývarem, mícháme, přidáme kečup, worcester a prolisovaný česnek.
Dusíme zvolna pod pokličkou až je maso měkké. Občas mícháme a v případě potřeby přiléváme vývar. Teprve ke konci přidáme houby a sterilovanou červenou papriku. Společně necháme podusit už jen pár minut.
Podáváme s rýží, knedlíky všeho druhu,
ale i s bramboráčky. Doplníme zeleninovým salátem dle chuti a možností.

 

GULÁŠ BRATISLAVSKÝ JEMNÝ

Ingredience:
75  g celeru, 50 g mrkve, 50 g  okurek, 50 g sterilovaných žampiónů, 75 g  šunky, 50  g papriky, 25 g rajčat, 50 g šlehačky, 1/4 hlávkového  salátu, citrón, sůl, bílý pepř , 1/2 vejce uvařené  natvrdo 
Postup:
Uvařený  celer a mrkev nastrouháme na nudličky, přidáme spařené a  na proužky nakrájené  papriky, okurky, žampióny a šunku,  Osolíme, opepříme a přidáme citrónovou šťávu.  Vychladíme  a vmícháme ušlehanou smetanu.

Podáváme na salátových listech,  zdobené  plátky vajíčka.

 

GULÁŠEK

Suroviny
500 g předního hovězího masa, 500 g vepřového plecka, 4 velké cibule, 4 papriky (i mírně pálivé), 6 rajčat, 5 stroužků česneku, 200 g uzeného bůčku (nebo slaniny), 1 lžička mletého kmínu, 2 lžíce červené sladké papriky, 1 chilli paprička, sůl, mletý pepř, 1 kostka masového bujónu, olej nebo sádlo
Postup:

Kromě všech potřebných surovin si na tento gulášek rezervujeme především dostatek času, protože příprava trvá poměrně dlouho.

Nejdříve si připravíme všechny suroviny -uzený bůček nebo slaninu
Maso nakrájíme na větší kostky, cibule oloupeme a nakrájíme nadrobno. Z paprik odstraníme jádřince, opláchneme je a nakrájíme na proužky. Rajčata také opláchneme a nakrájíme na osminky. Česnek oloupeme a nakrájíme na plátky. Připravíme si asi 1 l horkého bujónu z kostky.
V kastrolu rozpálíme sádlo nebo olej (stačí asi 2 lžíce), přidáme nakrájený uzený bůček, česnek a cibuli. Orestujeme a přidáme hovězí maso. To také orestujeme, jakmile zhnědne, osolíme ho a posypeme červenou paprikou. Vše zalijeme litrem bujónu, kastrol přikryjeme pokličkou a na mírném ohni dusíme asi hodinu. Poté přidáme vepřové maso (tomu stačí ke změknutí kratší doba), mletý kmín a nakrájenou chilli papričku (nebo špetku chilli koření nebo ½ kávové lžičky mletých chilli papriček naložených v soli) a mletý pepř. Promícháme, opět přikryjeme pokličkou a společně dusíme nejméně další hodinu až hodinu a půl. Když je obojí maso měkké, přidáme nakrájená rajčata a papriky a dodusíme. Na závěr ochutím majoránkou.

Podáváme s chlebem.
Poznámky:
Na přípravu nám stačí pouze jeden hrnec. Takže lze snadno připravovat třeba na chatě nebo na chalupě. Této situaci také odpovídá množství surovin. Rozhodně je toho víc, než pro jednu rodinu.

 

KAPUCÍNSKÝ GULÁŠ
Ingredience:
700 g hovězí kližky, 3 lžíce oleje, 2 větší cibule, mletý pepř, mletá paprika, drcený kmín, 2 lžíce rajčatového protlaku, sůl, 2 stroužky česneku, 1 lžíce hladké mouky, 250 g žampionů
Postup:
Cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky, maso nakrájíme na kostky. V kastrolu rozpálíme dvě lžíce oleje a osmahneme na něm cibuli. Přidáme papriku a zpěníme ji. Na tomto základě opečeme maso nakrájené na kostky a potom podlijeme trochu vodou. Osolíme, přidáme drcený kmín, prolisovaný česnek, mletý pepř a rajčatový protlak. Promícháme, ztlumíme příkon tepla a pod poklicí dusíme do změknutí. Občas promícháme a podle potřeby podlijeme. Ke konci dušení guláš vysmahneme, zaprášíme moukou, orestujeme ji, potom znovu podlijeme a guláš dovaříme. Menší žampiony očistíme (vlhkým hadříkem) a nakrájíme na čtvrtky. Podusíme je na zbylém oleji a přidáme do hotového guláše.

 

BRAMBOROVÝ CHALUPÁŘSKÝ GULÁŠ
Ingredience:
1 kg brambor, 50 g sádla, 1 velká cibule, 1 stroužek česneku, 1 lžíce sladké mleté papriky, 1 vrchovatá lžíce hladké mouky, 500 g měkké uzeniny, 1 kostka bujónu, majoránka, libeček, sůl, kmín
Postup:
Syrové brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky. Oloupeme cibuli a nakrájíme ji také na drobné kostičky. Do většího hrnce dáme sádlo a na sádle osmažíme jemně nakrájenou cibuli. Přidáme kmín, papriku, brambory, kostku bujónu, sůl, majoránku, libeček a rozetřený česnek. Zalijeme do poloviny vodou a dusíme pod pokličkou dokud brambory nezměknou. Přidáme salám nakrájený na kostičky nebo na nudličky a zaprášíme moukou. Pokud se obáváme žmolků, můžeme mouku také rozkvedlat v hrnečku v troše mléka nebo vody a vlít do guláše a zamíchat.
Chvilku ještě podusíme, potom dolijeme vodu a ještě krátce povaříme.

Poznámka: Jednoduché jídlo, které lze uvařit v jednom hrnci je ideální na chatu či chalupu nebo na jednoduchou večeři. Použít lze jak měkký salám, tak třeba špekáčky či jinou měkkou uzeninu

 

BRAMBOROVÝ GULÁŠ SE ZELENINOU

Ingredience:
 250  g cibule, 1 kg brambor, 2  pórky, 1 zelený paprskový lusk, 500 g  rajčat, 1 lžíce  oleje, 2 stroužky česneku, 1 lžíce sladké papriky,
1/2  I  zeleninového vývaru, špetka drceného kmínu, 1 lžička  majoránky, 1/2 svazku  petrželky, sůl, 75 g zakysané  smetany, 2 lžíce octa 
Postup:
Brambory  oloupeme,  omyjeme, pokrájíme na kostky. Cibuli pokrájíme na plátky. Zeleninu  očistíme, omyjeme a pokrájíme, pór na kroužky, papriku a  rajčata na kostky.  Cibuli zesklovatíme na oleji. Česnek oloupeme,  přilisujeme k cibuli, společně  osmahneme. Vmícháme mletou  papriku. Přidáme brambory, pórek, papriku a rajčata,  krátce  vše promícháme a přilijeme vývar. Okořeníme drceným kmínem  a majoránkou a  přikryté vaříme 15 - 20 minut. Petrželku  omyjeme, osušíme a jemně posekáme.  Guláš osolíme a zjemníme  ho zakysanou smetanou. Podle chuti přikyselíme.

 

VEPŘOVÝ GULÁŠ S FAZOLEMI
Ingredience:
150 g bílých fazolí, 400 g libové vepřové plece, 1 cibule, sůl, mletá sladká i pálivá paprika, olej, česnek, drcený kmín, 2 lžíce rajčatového protlaku nebo kečupu, 2 lžíce hladké mouky, majoránka, kousek uzeného masa, 1 malá zelená paprika, bobkový list
Postup:
Fazole přebereme, propláchneme, zalijeme studenou vodou a necháme několik hodin bobtnat. Pak vodu slijeme, fazole zalijeme čerstvou vodou a uvaříme do změknutí (pozor, vodu nesolíme). Vepřovou plec naklepeme, nakrájíme na kostky a osolíme. Cibuli oloupeme
a nakrájíme nahrubo, zpěníme ji na rozpáleném oleji, vmícháme mletou papriku, po zpěnění zalijeme trochou vody a uvedeme do varu.
Přidáme maso, rajčatový protlak, rozetřený česnek (množství podle chuti), drcený kmín a dusíme, až maso téměř změkne. Zahustíme světlou jíškou z másla a mouky, dobře ji rozmícháme a dále maso dusíme do změknutí. Nakonec přidáme scezené fazole, majoránku, bobkový list a prohřejeme. Před podáváním porce posypeme nakrájenou zelenou paprikou a nudličkami uzeného masa.

Poznámka:
Místo vaření fazolí lze použít fazole sterilované. Je to sice dražší, ale uspoří to čas i práci.

 

FAZOLOVÝ GULÁŠ

Ingredience:
300  g bílých fazolí, 250 g klobásy,  nebo uzeného bůčku, 50 g  sádla, cibule, 20 g hladké  mouky, paprika, sůl 2 lžíce rajčatového  protlaku 
Postup:
Omyté  fazole  necháme bobtnat, přilijeme do nich vodu, aby byly zatopené,  přidáme na kostečky  nakrájené syrové uzené maso (nejlépe  z bůčku) nebo na kolečka nakrájenou  klobásu, zvolna vaříme,  až je obojí měkké. Potom pokrm zahustíme růžovou  cibulovou  jíškou, povaříme, přidáme protlak a podle chuti osolíme,  případně  přidáme několik kapek citrónové šťávy nebo  2 lžíce smetany.
Pokrm je velmi  chutný doplněný zeleninovým  salátem a kouskem chleba. Je výbornou večeři.

 

PAPRIKÁŠ S NOKY
Ingredience:
750 g hovězího masa, 2 cibule, 2 lžíce sádla, sůl, bobkový list, 1 lžička mleté papriky, celý černý pepř
Na noky:
400 g hrubé mouky, 100 g polohrubé mouky, 220 ml vlahého mléka, 1 vejce, špetka soli, 50 g změklého másla
Postup:
Nejdříve si připravíme paprikáš. Oloupeme cibuli a nakrájíme na kolečka. V kastrolu rozpálíme sádlo, cibuli na něm orestujeme, přidáme bobkový list a celý pepř. Maso nakrájíme na kostky a přidáme k cibuli. Opečeme ho za občasného míchání po všech stranách. Osolíme, přidáme mletou papriku, promícháme a dusíme pod pokličkou do změknutí masa. Je-li třeba, podlijeme teplou vodou nebo vývarem. Můžeme také připravovat v papiňáku. Jakmile je maso poloměkké, začneme s přípravou noků.
Ze všech surovin vypracujeme tužší těsto. Rozdělíme ho na několik kousků a z každého vyválíme na pomoučeném vále silnější váleček. Ten rozkrájíme nožem na noky. Noky shrneme z válu do vroucí osolené vody, lehce promícháme a od chvíle, kdy začne voda znovu vřít, vaříme asi 15 minut. Poté jeden nok překrojíme a ochutnáme. Hotové noky slijeme a ihned promícháme do paprikáše. Společně necháme prohřát.
Podáváme s lehkým přílohovým zelím.

 

GULÁŠ Z HÁJOVNY

Ingredience:
0.3 kg zadního hovězího, 40 g vepřového  sádla, 60 g cibule, 10 g  česneku, 0.2 g mletého pepře, 20  g hladké mouky, 6 g soli, 20 g rajčatového  protlaku, 3 g mleté  papriky, 60 g slaniny, 50 g pařížského salámu, 100 g  žampiónů,  60 g kapie
Postup: 
Hovězí maso očistíme, opereme  a nakrájíme na stejnoměrné kostky.
Na 2/3  sádla usmažíme  cibulku (také asi 2/3) s kmínem dozlatova, přimícháme poloviční  dávku papriky a na tento základ vložíme připravené maso.  Při častém míchání  rychle odusíme ve vlastní šťávě.  Potom přidáme pepř, sůl a rajský protlak a pod  pokličkou  dusíme do změknutí. Přidáváme po částech podle potřeby horkou  vodu. Když  je maso ještě trochu zatuhlé, necháme základ  vydusit až do tuku. Přidáme mouku,  orestujeme asi 5 minut.  Potom zalijeme horkou vodou tolik, aby omáčka byla  řidší.  Přidáme utřený česnek a necháme zvolna vařit, až je maso  úplně měkké. Ve  zvláštním kastrole zatím rozpustíme zbytek  sádla, přidáme nahrubo nakrájenou  cibuli, na kostičky nakrájenou  slaninu, salám (klobásu) a na plátky pokrájené  žampióny  (nebo jiné houby) a kapie. Trochou papriky zasypeme a všechno  orestujeme. Takto připravenou vložku dáme nakonec do guláše  a ještě všechno  převaříme.
Příloha:  brambory, knedlík nebo chléb.

 

DIVOKÝ VEPŘOVÝ GULÁŠ
Ingredience:
750 g vepřové plece, 1 lžíce sádla, 4 velké cibule, 1 lžička mletého kmínu, 2 lžičky mletého pepře, 1 lžička mletého zázvoru, 2 lžičky mleté papriky, 6 kuliček nového koření, 6 kuliček jalovce, 1 bobkový list, sůl, 3 stroužky česneku, 2 lžíce kečupu, 1 kostka polévkového koření, jíška
Postup:
Nakrájenou cibuli dáme do tlakového hrnce zesklovatět na rozpuštěné sádlo, potom přidáme na kostky nakrájené maso s kořením. Opečeme po všech stranách, osolíme a přidáme prolisovaný česnek. Zalijeme horkou vodou, hrnec uzavřeme a dusíme od doby varu asi 25 minut. Pak hrnec stáhneme z ohně a necháme dojít. Po otevření vyndáme z guláše nové koření, jalovec a bobkový list. Přidáme 1 kostku polévkového koření a kečup. Chvilku necháme přejít varem a zahustíme jíškou. Podáváme s kynutým knedlíkem nebo s chlebem. Guláš na talíři posypeme strouhaným křenem.

 

ZABÍJAČKOVÝ GULÁŠ

Ingredience:
800  g krkovice, 800 g  vepřových drobů (ledvinky, játra), 400  g cibule, 100 g sádla, vývar z masa, česnek,mletá  paprika sladká, majoránka, pepř, sůl
Postup:
Do cibulového  základu přidáme maso a droby pokrájené na větší kostky,  zasypeme drceným česnekem, mletou paprikou, osmahneme, osolíme,  zalijeme vývarem  a vaříme do změknutí. Poté dochutíme pepřem,  majoránkou.

 

VEPŘOVÝ GULÁŠ NA LEČU
Ingredience:
500 g vepřového masa, 2 cibule, 3 lžíce oleje (sádla), 1 malá sklenice leča, sůl, pepř, 1/2 sýra lučiny, 1 malá zelená paprika
Postup:
Oloupeme cibuli, nakrájíme na kostky a osmahneme jí v kastrolu na rozpáleném oleji. Přidáme vepřové maso nakrájené na kostky. Necháme ze všech stran lehce osmahnout, osolíme a opepříme. Přidáme všechno lečo, zamícháme a přilijeme asi půl sklenice po leču vývaru nebo vody. Necháme pod pokličkou necháme dusit. Občas kontrolujeme a zamícháme. Když je maso téměř měkké, přidáme na proužky nakrájenou zelenou papriku a do omáčky rozdrobíme polovinu lučiny. Promícháme, lučina se rozpustí a dodá omáčce jemnější chuť.

Podáváme s knedlíkem, těstovinami i rýží. Ozdobit můžeme kolečky čerstvé cibule nebo zelenou natí.

 

INDICKÝ GULÁŠ

Ingredience:
800  g kuřecích prsou. 800  g cibule, 2000 g rajčat, 2 sušené  chilli papričky nebo mleté chilli, olej, sůl, pepř
Postup:
Cibuli nakrájíme na kostičky, rajčata  nastrouháme  na hrubém struhadle tak, že nám v ruce zůstane jen slupka (slupku  nepoužíváme). Z rajčat scedíme šťávu, kterou necháme  stranou na pozdější  podlévání. Maso nakrájíme na větší  kostky.
Na oleji osmahneme cibuli, přidáme dužinu  z rajčat, společně orestujeme, přidáme chilli a kuřecí  maso,  osolíme, promícháme a dusíme do změknutí. V průběhu dušení  podle potřeby  podléváme slitou šťávou z rajčat. Jakmile  je maso měkké, je zároveň i zelenina  vydušená
v hustší  omáčku (asi za půl hodiny), Omáčku podle chuti můžeme ještě  dosolit nebo opepřit.

 

KRŮTÍ GULÁŠ
Ingredience:
400 g krůtího masa, mletý pepř, sůl, 3 lžíce oleje, 2 cibule, sladká i pálivá paprika, 1 malá sklenice sterilovaného leča, 4 stroužky česneku, worcesterská omáčka, čerstvě nastrouhaný křen na ozdobení
Postup:
Na guláš můžeme použít méně kvalitní krůtí maso - např. krůtí stehna nebo můžeme koupit přímo kousky krůtího masa na guláš (prodává se zmražené). Maso nakrájíme na kostky, opepříme a osolíme. V kastrolu si rozpálíme olej, cibuli oloupeme, nakrájíme na kostičky a zpěníme na oleji. Přidáme maso a za stálého míchání ho osmahneme. Posypeme mletou paprikou, přidáme sterilované lečo, rozetřený česnek a zakapeme worcesterem. Podléváme vodou podle potřeby a dusíme do změknutí. Čerstvý křen oloupeme a jemně nastrouháme. Posypeme jím guláš před podáváním.

Jako přílohu můžeme zvolit chléb, těstoviny, hranolky, nebo jinou vámi oblíbenou gulášovou přílohu.

 

GULÁŠ S PATISONY NEBO CUKETOU
Ingredience:
300 g zadního hovězího masa, 300 g vepřového ramínka, 300 g patisonů nebo cukety, 60 g tuku, 200 g cibule, 1 zelená paprika, 2 rajčata, 2 lžíce hladké mouky, 2 stroužky česneku, 1/2 lžičky mletého kmínu, 1 vrchovatá lžička sladké mleté papriky,
2 lžíce kečupu, pepř, vývar z kostky bujónu, sůl
Postup:
Nejdříve očistíme cibuli, oloupeme cuketu nebo patison a obojí nakrájíme na hrubé kostky. Také opláchnuté a osušené hovězí i vepřové maso pokrájíme na větší kostky. Očistíme česnek, zelenou papriku (nakrájíme ji na proužky) a spaříme a oloupeme rajská jablíčka. V kastrolu rozpálíme tuk (olej, sádlo), osmažíme na něm cibuli, přidáme hovězí maso a také ho osmahneme po všech stranách. Zhruba po 10 minutách přidáme vepřové maso a také osmažíme. Mícháme. Když je vepřové maso téměř měkké, rozprášíme na ně hladkou mouku, promícháme s masem a znovu necháme osmahnout. V tomto okamžiku přidáváme nakrájené patisony nebo cuketu, přidáme kečup, prolisovaný česnek, kmín, pepř, mletou papriku a sůl. Po troškách podléváme vývarem až dosáhneme potřebného množství tekutiny. Stále mícháme. Necháme chvíli provařit a potom přidáme nakrájenou papriku a rajčata. Dále dusíme na mírném ohni až je maso měkké. Ke třeba počítat s tím, že přidáním patisonů či cukety do guláše vznikne při stejném množství mouky trochu řidší omáčka. Nevyhovuje-li vám to, stačí zaprášit maso větším množstvím mouky.
Guláš podáváme s rýží, těstovinami nebo pečivem.

 

BLESKOVÝ GULÁŠ

Ingredience: 
400 g masa na minutku, 1 plechovka fazolí, 1 velkou cibule, 2  stroužky  česneku, pepř, gulášovou kostku, majoránku, sůl, olej, kečup
Postup: 
Na  nudličky nakrájené maso osolíme a opepříme a zprudka  opečeme na tuku. Když je  opečené, přidáme cibuli, poté  česnek, gulášovou kostku a zalijeme konzervou  fazolí. Přidáme  kečup a vše krátce zadusíme. Na konec přidáme majoránku.

 

VEPŘOVÉ RAGÚ

Ingredience:
500 g vepřové plece, 1 cibule, 2 lžíce sterilovaného hrášku, 1 sladkokyselá okurka, 2 vejce vařená natvrdo, 2 lžíce oleje, 100 ml smetany ke šlehání, 2 lžíce hladké mouky, 1 lžička mleté sladké papriky, sůl
Postup:
Nejdříve dáme uvařit vajíčka natvrdo. Cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky. Maso opláchneme a nakrájíme na kostky. Na pánvi si rozpálíme olej (sádlo), zpěníme na něm nakrájenou cibuli, přidáme maso a orestujeme ho, osolíme. Potom ho zaprášíme paprikou, podlijeme vodou a zvolna dusíme do změknutí. Podle potřeby mírně podléváme. Maso vyjmeme a dáme stranou, šťávu vydusíme na tuk, zaprášíme moukou, dobře promícháme, osmahneme, zalijeme vodou nebo vývarem, dobře rozšleháme a asi 15 minut zvolna vaříme. Nakonec přidáme smetanu, prohřejeme, do omáčky vložíme zpět maso, na kostky nakrájená natvrdo uvařená vajíčka, kostičky okurky a hrášek. Podle chuti dosolíme a společně ještě asi pět minut prohřejeme.
Podáváme s rýží, knedlíkem, noky.

 

GULÁŠ Z DIVOČÁKA S JEŘABINAMI
Ingredience:
1 kg masa z divočáka (plec), 250 g cibule, 6 velkých stroužků česneku, 2 lžíce mleté sladké papriky, 1 lžička pálivé papriky, 1 lžíce kmínu (drceného), sůl, 3 lžíce sádla, 5 lžic zavařených jeřabin, 2 krajíce tvrdého chleba
Postup:
Maso nakrájíme na velké (gulášové) kostky. Cibuli oloupeme rozkrojíme na čtvrtky a nakrájíme na plátky. V kastrolu rozpálíme sádle, orestujeme na něm cibuli, přidáme maso a také orestujeme. Přisypeme sladkou i pálivou papriku, kmín a prolisovaný česnek. Promícháme a zalijeme horkou vodou (nebo vývarem) tak, aby bylo maso téměř ponořené. Uvedeme do varu, potom zmírníme příkon tepla a pomalu pod pokličkou dusíme, až maso téměř změkne. Občas zkontrolujeme, promícháme a je-li třeba, podlijeme.
Z chleba odstraníme kůrky a nastrouháme ho. Přidáme ho do guláše a společně dále dusíme, až se drobečky chleba rozpustí. V této chvíli guláš osolíme a přidáme jeřabinový kompot bez šťávy. Promícháme a po malé chvíli odstavíme ze zdroje tepla.

Podáváme s kynutým knedlíkem, případně s čerstvým chlebem.
Poznámka:
Kdo nemá rád „ovocnou“ variantu, může jeřabiny vynechat nebo je nahradit na kostičky nakrájenými kyselými okurkami. Pikantnost omáčky lze také zesílit přidáním nakrájené chilli papričky.

 

JEHNĚČÍ GULÁŠ S RAJČATY

Ingredience:
3/8  kg jehněčí kýty, 1 lžíce  másla, 1 cibule, 1/2 mrkve, sůl, 1/2 lžičky  hladké  mouky, mletá paprika, 2 papriky (zelené), 2 rajčata zelená,  petrželka 
Postup:
Na másle  zpěníme drobně  pokrájenou cibuli, přidáme maso a po všech stranách je opečeme.  Pak maso vyjmeme a v témž tuku osmažíme na nudličky nakrájenou  mrkev, cibuli a  jakmile se voda ze zeleniny odpaří, přisypeme  mouku a opražíme. Zalijeme vývarem  z kostí, přidáme mletou  papriku, sůl a dusíme téměř do změknutí. Přidáme na kroužky  nakrájené zelené papriky a dusíme společně. Asi 1/4 hodiny  před  podáváním pokrmu přidáme oloupaná drobně pokrájená  rajčata a dusíme asi 10  minut. Podáváme posypané sekanou  petrželkou.

Příloha: rýže nebo  pšeničný chléb

 

PAPRIKÁŠ Z KRÁLIČÍHO MASA
Ingredience:
800 g králičího masa bez kostí, 6 lžic oleje, 200 g cibule, 10 g mleté sladké papriky, sůl, 1 kelímek zakysané smetany, hovězí vývar (vývar z kostky bujónu), (1-2 lžíce hladké mouky)
Postup:
Maso očistíme, opláchneme a nakrájíme na větší kostky. V kastrolu rozehřejeme tuk, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a osmažíme ji dozlatova. Potom přidáme nakrájené maso, opečeme krátce po všech stranách a osolíme. Orestované maso zaprášíme paprikou, podlijeme vývarem a dusíme pod pokličkou do změknutí. Občas zamícháme a podlijeme vývarem. Když je maso měkké, vmícháme postupně zakysanou smetanu a necháme asi 4-5 minut provařit. Chceme-li mít hustou (a vydatnou) omáčku, vmícháme do smetany jednu či dvě rovné polévkové lžíce hladké mouky a necháme provařit asi 5-8 minut.

Podáváme s bramborem, rýží, bramborovým knedlíkem či tmavým chlebem.
Rada pro ty, kteří nechovají králíky doma:
Občas se v mrazicím boxu objeví tzv. filé z králičích hřbetů. A když jsou cenově zvýhodněné, je to právě maso vhodné pro tuto úpravu. Stačí ho jen rozmrazit a nakrájet.

 

KRŮTÍ GULÁŠ
Ingredience:
400 g krůtího masa, mletý pepř, sůl, 3 lžíce oleje, 2 cibule, sladká i pálivá paprika, 1 malá sklenice sterilovaného leča, 4 stroužky česneku, worcesterská omáčka, čerstvě nastrouhaný křen na ozdobení
Postup:
Na guláš můžeme použít méně kvalitní krůtí maso - např. krůtí stehna nebo můžeme koupit přímo kousky krůtího masa na guláš (prodává se zmražené). Maso nakrájíme na kostky, opepříme a osolíme. V kastrolu si rozpálíme olej, cibuli oloupeme, nakrájíme na kostičky a zpěníme na oleji. Přidáme maso a za stálého míchání ho osmahneme. Posypeme mletou paprikou, přidáme sterilované lečo, rozetřený česnek a zakapeme worcesterem. Podléváme vodou podle potřeby a dusíme do změknutí. Čerstvý křen oloupeme a jemně nastrouháme. Posypeme jím guláš před podáváním.

Jako přílohu můžeme zvolit chléb, těstoviny, hranolky, nebo jinou vámi oblíbenou gulášovou přílohu.

 

JELENÍ GULÁŠ KOTLÍKOVÝ

Ingredience:
1200 g jeleního nebo srnčího masa – krk, bok nebo  hrudí, 1000 g  cibule, 500 g vepřového sádla, 2 mrkve, 1/2 celeru, 2 kořenové  petržele, 4 rajčata, 2  papriky, sklenička sterilovaného leča, 500 g  brambor  (z toho 3 syrové na zahuštění), sušené nebo čerstvé houby, 300 ml  červeného vína, mletá paprika, kmín, česnek, majoránka, větvičky  z jedličky, sůl, pepř
Postup:
1.  Maso nakrájíme na větší kostky, cibuli na  klínky, česnek  na plátky, kořenovou zeleninu na menší kostky, rajčata a cibuli  na plátky.
2. Na rozpáleném sádle opečeme cibuli s česnekem,  kořenovou  zeleninou a drceným kmínem dozlatova, přidáme maso,  orestujeme, okořeníme  mletou paprikou, podlijeme vodou, osolíme,  opepříme a vaříme téměř do změknutí.
3. Přidáme na kostičky  krájené brambory, rajské, papriku a lečo, podlijeme  vínem a vaříme spolu s bylinkami (libečkem, petrželkou, majoránkou),  větvičkou z  jedličky a nastrouhanými brambory do změknutí.

 

Klášterní guláš    (jako minutka z roštěnky)
roštěnky, olej, cibule, sůl,  kari koření, pepř, hrášek steril., žampiony, kapie, feferonky, česnek, kečup, eidam (20 g na porci)
Roštěnky odblaníme, nakrájíme na nudličky (asi jako na čínu), naložíme do soli, pepře a zakapeme olejem. Když nenaložíme, je možno přidat Solamyl, který urychlí. Na oleji zprudka maso orestujeme, pak vyndáme a dáme cibuli, kterou jen zpěníme, česnek, feferonky, kapie, žampiony na nudličky, hrášek, zamícháme, přidáme kari a kečup(asi 1/2 skl.), zamícháme a za chvilku (asi za 2 minuty) přidáme maso. 
Maso necháme vysmahnout - tento guláš neplave v omáčce.

Příloha: bramborák, rýže nebo krokety


Černý guláš
1 kg hovězího masa (kližka, krk, zadní), 1 černé pivo, 4 cibule, 4 stroužky česneku, 1 feferonka, sůl, mletý pepř, 1 lžíce majoránky, 1 lžíce sladké papriky, patka staršího chleba, olej
Cibuli a česnek oloupeme a nahrubo nakrájíme. Na větší kostky si nakrájíme také maso. V kastrolu rozpálíme olej a necháme na něm zezlátnout nakrájenou cibuli a česnek. Poté přidáme maso a orestujeme. Jakmile se „zatáhne“, osolíme ho, přidáme mletý pepř, majoránku a sladkou mletou papriku a pokrájenou feferonku. Promícháme a asi po dvou minutách zalijeme asi 2/3 černého piva. Opět promícháme, kastrol přikryjeme, zmírníme příkon tepla a pomalinku dusíme. Je třeba mít trpělivost, než bude maso měkkém, může to trvat i dvě hodiny. Guláš by měl pouze zvolna probublávat. Občas zkontrolujeme a podle potřeby podlijeme zbývajícím pivem. Když je maso skoro měkké, přidáme nastrouhaný chléb, promícháme a necháme dále dusit, až se drobečky chleba rozpustí a vznikne krásná hustá tmavá omáčka.

Podáváme s knedlíkem nebo s čerstvým chlebem. Můžeme ozdobit kroužky cibule.
Poznámka:
Jde asi o 6 až 8 porcí (záleží, pro koho vaříte). Delší doba přípravy může být vyvážena tím, že guláš je ještě lepší druhý den.

 

Pražský guláš
25 dkg cibule, 4 lžíce sádla, 50 - 60 dkg předního hovězího masa (nejlépe kližky), 2 lžičky hladké mouky, 2 vrchovaté lžičky sladké mleté papriky, rajčatový protlak, 7 dcl vývaru z kostí, sůl, 2 stroužky česneku, kmín, mletý pepř, majoránka, 2 párky
Postup:
Jemně nakrájenou cibuli osmahneme na sádle do světlezlatova, přidáme na kostky nakrájené maso a za stálého míchání osmahneme, přidáme hladkou mouku a opět osmahneme. Zaprášíme sladkou paprikou, přidáme trochu rajčatového protlaku, znovu osmahneme a zalijeme vývarem. Osolíme, přidáme třený česnek, rozsekaný kmín, pepř a dusíme. Před dokončením přidáme najemno rozemletou majoránku. Před podávání se každá porce ozdobí půlkou ohřátého párku.

Podáváme s houskovými knedlíky nebo vařenými brambory.

 

Hovězí guláš s houbami

Suroviny
50 dkg hovězího předního masa, 30 dkg čerstvých nebo mražených hub, 2 velké cibule, 3 lžíce sádla, mleté houbové koření (2 lžíce), sůl
pepř, hovězí vývar na podlévání, 1 lžíce polohrubé mouky na zahuštění

Postup
Na sádle usmažíme cibuli nakrájenou na kostičky. Maso nakrájíme na kostky, osolíme, opepříme a přidáme k cibuli. Za stálého míchání orestujeme až se maso zatáhne. Přidáme koření, podlijeme vývarem a necháme dusit pod pokličkou. Ke konci přidáme houby a necháme podusit, až budou maso i houby měkké. Nakonec zahustíme moukou.

Podáváme s knedlíkem nebo rýží.