vepřové recepty

 

Americký řízek

Vepřové řízky mírně osolíme, opepříme a naklepeme. Pak je rozložíme do zapékací misky a pokapeme olejem.
Brambory oloupeme, nakrájíme na plátky silné asi 1 cm (mohou být i neoloupané se slupkou řádně vydrhnutou) a promícháme s trochou oleje.
Z takto připravených brambor vyskládáme v zapékací misce kolem masa „věneček“. Na každý kousek masa dáme půlku kompotované broskve, nastrouháme tvrdý sýr a poprášíme troškou mleté papriky.
Takto připravené řízky necháme odležet dva dny v chladu a pak teprve upečeme (asi 25 min.).
Podáváme se zeleninovou oblohou, různými zeleninovými saláty a zapíjíme dobrým vínem.


Hradní jídlo

Do pekáče rozložíme vedle sebe silnější plátky vepřového masa, osolíme, opepříme a na to navrstvíme asi centimetrovou vrstvu cibule nakrájené na kolečka a druhou centimetrovou vrstvu nastrouhaného eidamu.
Na každý plátek masa dáme kousek másla a mírně posypeme paprikou.
Připravíme si vývar ze 1/4 lt vody a 1 kostky masoxu, vývarem maso podlijeme a necháme hodinu péci.
Podáváme teplé.
Příloha:  hranolky, brambory atd.


Jizerský plněný vepřový kotlet

Osmažíme cibulku na anglické slanině, na ni dáme houby, pak přidáme vejce. Do hotové směsi přidáme pórek a petrželku.
Vepřové kotlety (asi 20 dkg - 1 porce) rozkrojíme tak, že ze strany od kosti prořízneme kapsu a tu naplníme připravenou směsí a sešpendlíme.
 Takto připravené kotlety zprudka orestujeme na rozpáleném tuku, aby se maso zatáhlo, pak mírně podlijeme, přidáme nové koření, bobkový list a dáme do trouby. Dle potřeby podléváme.
 Děláme pod pokličkou. Je možno každou kapsu propíchnout, aby mohla šťáva ven.
 Nakonec šťávu zahustíme Solamylem a přecedíme.
Příloha: bramborové placky nebo špalíčky z bramborového těsta.


Plněné vepřové kotlety
Potřebujeme:
4 vyšší vepřové kotlety,1 párek,kousek sterilované okurky,1 cibule,30g sádla,hladká mouka,sůl.
V kotletách prořízneme ploché otvory,vložíme do nich kousky párku a okurky a otvor uzavřeme párátky.Kotlety osolíme,poprášíme moukou,opečeme na sádle se zpěněnou cibulí,podlijeme trochou vody a dusíme do měkka.Podáváme s dušenou rýží a zeleninovým salátem.


Plněné vepřové řízky
Potřebujeme:
4vepřové řízky,100g šunky,200g žampionů,60g tvrdého sýra,3lžíce oleje,sůl,mletý pepř,20g másla.
Očištěné, na plátky nakrájené žampiony podusíme na másle ,vmícháme pokrájenou šunku,strouhaný sýr,sůl a pepř.Naklepané vepřové řízky naplníme připravenou směsí,přeložíme v půli a okraje sklepeme paličkou na maso.Osolíme je a zvolna opékáme na rozehřátém oleji po obou stranách.Podáváme se smaženými bramborovými hranolky a zeleninovým salátem.

 

Vepřové kotlety dušené s houbama
Potřebujeme:
4vepřové kotlety,200g čerstvých hub nebo 2lžíce sušených hub,40g slaniny,hladká mouka,sůl,1cibule,2dl smetany,20g másla.
Vepřové kotlety nařízneme po obvodu na třech místech,lehce naklepeme,osolíme,poprášíme moukou.Slaninu nakrájenou na kostičky rozškvaříme,zpěníme na ní drobně nakrájenou cibuli,přidáme kotlety a opečeme je po obou stranách.Podlijeme je trochou vody a dusíme do změknutí.Při dušení je podléváme vodou a obracíme.Ke konci dušení přidáme pokrájené,na másle osmahnuté houby a smetanu a ještě chvilku dusíme.Podáváme s rýží.


Bůčková roláda
Potřebujeme:
1 kg bůčku,6 vajec,1 lžíce vegety,kari koření,sůl,pepř,sladká paprika
Postup:
Umletý bůček se syrovými vejci šleháme v mixéru, přidáme koření a necháme půl dne v ledničce. Potom utvoříme dva válečky, zabalíme do mikrotenového sáčku a dáme hodinu vařit. Necháme je v sáčku vychladnout, potom obalíme v paprice. Je vynikající s chlebem a kyselou okurkou.

Řízky v těstíčku
Postup:
Povařte do měkka 100g hrášku,80g na malé kostičky nakrájené mrkve a 30g jemně nasekaného pórku(ten přidejte až nakonec).Zeleninu sceďte a nechte odkapat.Rozšlehejte 2 vejce se 150ml bílého vína,vmíchejte 120g hladké mouky a vymíchejte zahoustlé těstíčko,podle chuti ho osolte,opepřete a vmíchejte zeleninu.Naklepejte hodně tence 4 vepřové řízky,osolte je a opepřete,obalte v těstíčku a usmažte na oleji.Podávejte s různě upravenými bramborami a zeleninovým salátem.

 

Pečená vepřová kýta
750 g vepřové kýty
50 g slaniny
40 g másla
2 středně velké
cibule
3 mrkve
4 celé pepře
4 zrnka jalovce
3 kuličky nového
koření
2 lžíce hořčice
citrónová šťáva dle chuti
1/8 litru smetany
 
Na pekáči opečeme na proužky nakrájenou slaninu, přidáme máslo a na tenké nudličky nakrájenou mrkev i posekanou cibuli. Celý kus kýty potřeme hořčicí a přidáme do pekáče spolu s jalovcem, novým kořením a pepřem. Vše pokapeme citrónem. Potom dusíme ve středně vyhřáté troubě za občasného podlévání. Když je kýta měkká, podlejeme ji smetanou, případně dochutíme citrónovou šťávou. Před podáváním odstraníme z omáčky kuličky jalovce, nového koření
a pepře, ale zeleninu necedíme. Jako příloha se hodí noky nebo bageta.

 

Vepřový pekáček
4 pěkné vepřové kotlety bez kosti
1 velký pórek
300 g žampiónů
2 velká rajčata
200 ml 12% smetany
100 g strouhaného eidamu
sůl
pepř
olej
máslo
1 lžíce strouhanky
Maso naklepeme, osolíme, opepříme, zprudka opečeme na oleji a odložíme stranou.
Do pánve přidáme kousek másla, krátce opečeme nakrájený pórek a osolíme ho.
Pekáček vymažeme máslem, vysypeme strouhankou, na dno rozložíme opečený pórek, na pórek dáme maso, následuje vrstva žampiónových plátků a vrstva plátků rajčat. Vše osolíme a opepříme.
Pekáček zalijeme smetanou a posypeme sýrem. Dáme péci na 200st. Pečeme zpočátku zakryté a asi po 30-40 minutách odkryjeme a dopečeme. Maso má být měkké a sýr zlatavý.

 

Vepřová kýta na smetaně
750 g vepřové kýty
sůl
40 g slaniny
100 g kořenové zeleniny
1 l vývaru z bujonové kostky
50 g másla
4 zrnka pepře
2 zrnka nového koření
trochu tymiánu
250 ml zakysané smetany
20 g hladké mouky
1 citron
10 g cukru
Oprané vepřové maso z kýty osušíme, necháme ho vcelku, protáhneme ho na nudličky nakrájenou slaninou a osolíme. Kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer) si očistíme, nakrájíme na nudličky. Připravíme si vývar z bujonové kostky podle návodu. V kastrolu si rozpálíme máslo a zbytky slaniny a osmažíme na něm nakrájenou kořenovou zeleninu. Přidáme pepř, nové koření a tymián, potom vložíme maso a podlijeme ho vývarem. Dáme do trouby a nejprve maso dusíme ho pod pokličkou. Ke konci pokličku odstraníme a nepřikryté maso opečeme po obou stranách dočervena. Dáváme však pozor, aby se zbytečně nevysušilo. Upečené maso vyndáme z kastrolu a dáme ho na prkénko. Až trochu zchladne, nakrájíme ho na plátky (porce). Šťávu z pod masa můžeme rozmixovat nebo pouze rozmačkat zbývající kousky zeleniny. Potom do ní přidáme zakysanou smetanu, ve které jsme rozmíchali hladkou mouku, ochutíme citronovou šťávou a případně obarvíme karamelem (stačí však také přidat do omáčky lžičku cukru, pokud nemáte s karamelem zkušenost). Omáčku ochutnáme a případně přisolíme. Omáčkou poléváme maso, jako přílohu použijeme houskové knedlíky.

 

Selská směs
750 g vepřového plecka
2 větší cibule
150 g točeného salámu
150 g uzeného plecka
1 zelená paprika 200 g žampionů
1 větší mrkev
200 ml smetany
sůl
mletý pepř
olej
špetka provansálského koření
1 lžička koření gyros
špetka kari koření
mletý pepř
kostka silného bujónu Knorr
150 g sýra Niva

Na olej osmažíme pokrájenou cibuli a nahrubo nastrouhanou mrkev. Potom přidáme na kostičky nakrájené maso a na proužky nakrájený salám a uzené plecko. Osolíme, přidáme pepř, kostku bujónu a ostatní koření a necháme dusit ve vlastní šťávě. Pokud je potřeba, podlijeme troškou vody. Když je maso skoro hotové přidáme na kostičky nakrájenou papriku a na plátky nakrájené žampiony a ještě chvilku dusíme. Na závěr přidáme smetanu a necháme ještě chvilku provařit. Na talíři posypeme nahrubo nastrouhanou Nivou.
Jako příloha se hodí rýže, hranolky, krokety atd

 

Kočičí výkřik

75 dkg vepřového nebo hovězího masa
 1 cibule
 máslo
 sůl
 kmín drcený
 citronová kůra
 zázvor
 ocet
 hovězí vývar
 zakysaná smetana
 mouka

Cibuli zpěníme na tuku, přidáme maso nakrájené na nudličky, osolíme, okořeníme zázvorem a drceným kmínem a dusíme doměkka.
 Pak přidáme trochu octa, zakysanou smetanu, kterou jsme promíchali s trochou mouky a podlijeme troškou hovězího vývaru. Znovu zakryté ještě chvíli dusíme.
Příloha rýže.


Kotlety v alobalu Stáňa
 Libové kotlety naklepat, osolit, opepřit, opaprikovat.
 Na každou kotletu položíme  2 plátky salámu
 cibuli na kolečka
 pokapeme kečupem
 Zabalíme do alobalu, dáme do trouby péci asi 3/4 hodiny.
 Možno připravit předem a nechat proležet.
Příloha: brambory ve všech podobách


Maso po čínsku

Rozpis na 1/2 kg vepřového masa:
Maso nakrájíme na kostky 2 x 2 cm a necháme 24 hodin uležet v chladu v následující směsi: 
 2 kávové lžičky soli
 2 kávové lžičky lžičky pepře
 2 kávové lžičky lžičky Kari koření
 2 polévkové lžíce oleje
 2 kávové lžíce Maggi
 2 kávové lžíce Maizeny
 2 cibule nakrájené na proužky
 2 žloutky
Uleželé maso osmahneme zprudka 3 min. po každé straně v hodně rozpáleném tuku.

R ý ž e  se k jídlu podává  n e s o l e n á , aby vynikla chuť masa a koření.

 

Maso v alobalu

Plátky vepřového masa naklepeme, osolíme, opepříme a okořeníme Vegetou nebo Kari kořením. Jednotlivé plátky balíme do alobalu:
na plátek okořeněného masa dáme 2 čtvrtky oloupaného jablka, pokapeme  kečupem přidáme kousek másla nebo trošku oleje.
Důkladně zabalíme, dáme na plech a pečeme v troubě dobře vyhřáté 1/2 - 3/4 hodiny.
 Podáváme s brambory a oblohou.

 

Minutka se žampiony

Maso bez kostí naklepeme, nasolíme a mírně opepříme. Po jedné straně obalíme v mouce a na tuku zprudka osmažíme. Potom dusíme se žampiony s kečupem, podléváme vývarem. Nakonec zjemníme šlehačkou.
Příloha: rýže
Obměna: 
Když není alobal, může se dělat na pekáči, ale plátky masa nejprve po obou stranách, prudce orestujeme. Další postup je stejný.


Minutka na zázvoru

 Plátky vepřového masa bez kostí naklepeme a necháme uležet do druhého dne (i déle) v připraveném nálevu. Maso už nesolíme, protože sojová omáčka v nálevu je slaná dost.

Nálev: šálek sojové omáčky
 šálek bílého vína
 cibule nakrájená nadrobno
 2-3 lžíce oleje
 2-3 stroužky utřeného česneku
 1-2 lžíce mletého zázvoru.

Příloha: brambory, hranolky, rýže, pečivo (dle chuti) + zeleninová obloha

 

Naložené kotlety

 

1/2 kg vepřových kotlet naklepeme a nasolíme.
V misce rozšleháme:  vejce
   strouhaný česnek
   majoránku
   sůl
   vegetu speciál
   kari nebo chilli
   worčestr
   drobně usekané feferony
Do našlehané směsi naložíme na 24 hodin kotlety a necháme proležet. Prudce osmažíme na rozpáleném tuku a podáváme s hranolky a zeleninovým salátem.

 

Vepřové kotlety v alobalu

Kotlety naklepeme, osolíme, opepříme a položíme na čtverec alobalu potřený máslem. Na každou kotletu dáme zeleninu - rajčata, papriky -nakrájené na kostičky, osolíme, zakapeme kečupem a zabalíme.
Pečeme na plechu 20 min.

 

Pekelná směs s bramboráčky a oblohou
 Rozpis:
 vepřová kýta (150 g na osobu)
 olej
 vorčestr, sojová omáčka, sladký kečup
 kapie, feferony (steril.), zeleninová směs
 sůl
  pepř
 tvrdý sýr
 na oblohu: salát, rajčata, kapie

 Maso naklepeme, nakrájíme na nudličky a smícháme se solí, pepřem, olejem, sojovou omáčkou, vorčerstrem a necháme chvíli odležet. Pak osmahneme na rozpáleném oleji a přidáme pórek nakrájený na kolečka, kapii na proužky, buráčky a dusíme do měkka (asi 15 minut).
 Jako přílohu podáváme bramboráčky, doplníme zeleninovou oblohou.

 

Rošťáci

Nakrájíme silnější plátky z vepřové plece nebo kotlety a naklepeme.
Na l kg masa: 1 lžička soli
  1 lžička pepře
  1 lžička Maggi
  1 lžička Worčestru
  2 polévkové lžíce plnotučné hořčice
  2 polévkové lžíce Solamylu
  2 velká vejce
  3 stroužky česneku
Maso obalíme ve směsi a necháme do druhého dne proležet. Připravujeme jako minutku.


 Svíčková

 Maso na svíčkovou odblaněné a zbavené šlach, prošpikované po vláknu, prudce osmažíme na tuku ze všech stran tak, aby vznikla kůrčička (maso takto připravené zůstává šťavnaté, protože z něj nevytéká při další úpravě  šťáva).
 Osmažené maso vyndáme a místo něj vložíme kořenovou zeleninu - mrkev, petržel, celer osmažíme dočervena. K osmažené zelenině vložíme znovu maso, o s o l í m e .
 Přidáme koření: pepř celý, nové koření, bobkový list, trošku tymiánu (rada: ušetříme čas, když koření vložíme zavázané do kousku gázy).
Za stálého míchání a podlévání vývarem dusíme (možno i v troubě), až maso změkne. Při zkoušení do masa moc nepíchat, aby nevytékala šťáva!
 Hotové maso vyjmeme, vyndáme koření, zeleninu propasírujeme nebo rozmixujeme, zahustíme moukou rozkvedlanou v mléce (když se mouka trochu  nasucho opraží, má omáčka lepší chuť), povaříme.
Dochutíme: karamelem, citronovou šťávou a zjemníme šlehačkou. Už nevaříme.
 Karamel: krystalový cukr upražíme nasucho do hněda, zalejeme troškou vody a rozvaříme.
 Podáváme s houskovým knedlíkem a brusinkovým kompotem.


Řízky trochu jinak
 Vepřové řízkové maso osolíme, obalíme ve strouhance, tu trochu paličkou zaklepeme, znovu obalíme ve strouhance a pak ve vejci po obou stranách. Osmažíme na pánvi v rozpáleném oleji.
 Usmažené řízky rozložíme vedle sebe na plech, na každý řízek dáme kolečka cibule a plátky slaniny. Odkryté zapečeme v troubě.
Příloha: bramborová kaše, vařené brambory, zeleninový salát (výborný je čočkový)


Slavnostní vepřová roláda (plněná mletým masem a párky)

 Vepřové maso z kýty rozklepeme na plát asi 30 x 30 cm (klepeme na mikroténu).
 Připravíme si náplň směs z mletého masa, ke kterému přidáme:
sůl, pepř, vejce, cibulku nasekanou nadrobno a česnek utřený se solí.
 Všechny suroviny promícháme a na plát vepřového masa navrstvíme asi do výše 1 cm, ale ne až do kraje, aby se směs nevytlačovala při svinování.
 Tenké párky poklademe do středu plátu do řady za sebe a srolujeme. Potom celou roládu ovážeme provázkem a na rozpáleném tuku orestujeme. Ještě chvíli podusíme ve vlastní šťávě. Asi po půl hodině dáme do trouby a  pečeme asi 15 minut do změknutí. Před ukončením pečení přidáme bujón Maggi pro vylepšení chuti šťávy.

 
Špíz smažený
60 dkg vepřového masa
10 dkg tvrdého sýra
1 kapie
1 cibule
šalvěj - nejlépe čerstvá
na obalení mouka, vejce, strouhanka
olej na smažení
Maso nakrájíme na kousky, ty osolíme a naklepeme. Pak napichujeme na špejli střídavě se sýrem, kapií, cibulkou a šalvějí. Obalíme v trojobalu a usmažíme na rozpáleném oleji. Necháme okapat na ubrousku přebytečný tuk.
 Podáváme se speciální omáčkou, připravenou z : jogurtu, kečupu, zakysané smetany, soli, bílého pepře, pažitky


Špíz obalovaný ve slanině

60 dkg vepřového masa
10 dkg anglické slaniny
10 dkg drůbežích jater
pepř
sůl
tymián
rozmarýn
olej na smažení
Maso nakrájíme na kousky, osolíme, opepříme a okořeníme tymiánem a naklepeme. Drůbeží játra upravíme na menší kousky, osolíme a opepříme.
Kousky masa i kousky jater zabalujeme, každý zvlášť do plátku anglické slaniny, střídavě napichujeme na špejli a osmažíme na oleji.
Podáváme se speciální omáčkou z kečupu, jogurtu a zakysané smetany, do které přidáme pažitku, petrželku, estragon, bazalku - v množství dle chuti bílý pepř a sůl.

 

Čina po domácku
Potřebujeme:
vepřové maso na minutku,sůl,olej,pepř
2 lžičky Solamylu,2 lžičky sójové omáčky
1 lžička pálivé papriky,1 kostka masoxu
1 žloutek,česnek,glutasol
Postup:
Maso nakrájíme na nudličky, prosolíme,oprahneme na rozehřátém oleji a smícháme s ostatními přísadami.Podáváme s bram. hranolky,tatarkou a zeleninovou oblohou.

Brněnský drak
Potřebujeme:
6 ks vepřové panenské,150 g oleje,1 lžíce kečupu,2 lžíce strouhaného křenu
česnek,100 g sterilované papriky,lžíce hořčice,150 g sterilované okurky,sůl
Panenskou svíčkovou naklepeme hranou dlaně a po délce, okraje nařízneme několika řezy asi 1,5 cm hlubokými. Maso osolíme, potřeme česnekem a necháme 2-3 hodiny odležet. Pak na oleji po obou stranách opečeme. Na talíř klademe porci hranolků, přes které dáme opečené maso, které zdobíme jemně nastříkanou hořčicí, kečupem, strouhaným křenem a červenou kapií, vytváříme jakoby hlavu a krunýř draka, ocas pak zhotovíme z vějířku okurky. Okraje talíře zdobíme zeleninou oblohou.

 

Rošťáci s kotlet
Příprava:
6 vepřových kotletek ,2 celá vejce,1 kávová lžička soli a pepř,1 až 3 polévkové lžíce koření ,1 až 3polévkové lžičky worcesterové omáčky ,2 polévkové lžičky hořčice,2 lžíce solamylu ,
Postup:
Vepřové kotlety naklepeme, namočíme po obou stranách ve směsi připravené z uvedených surovin.Potom je skládáme do mísy a zalijeme zbytkem směsi.Necháme 24 hodin uležet.Smažíme jako bifteky asi 3 minuty. Podáváme s hranolky,tatarkou a zeleninovým salátem.

Těstoviny s vepřovým masem a rajčaty

Potřebujeme: 400g těstovin,400g vepřového masa,400g rajčat,1 cibule,3 lžíce oleje,4 lžíce kečupu,100g tvrdého sýra,mletý pepř,sůl.
Vepřové maso nakrájíme na drobné kostičky osmažíme po všech stranách na zpěněné cibulce,osolíme podlijeme vodou a dusíme.Rajčata ponoříme na okamžik do vařící vody,potom do studené vody,oloupeme,pokrájíme a s kečupem a pepřem přidáme k poloměkkému masu.Měkké maso vydusíme do odpaření tekutiny.Promícháme s vařenými,dobře okapanými těstovinami a na talířích posypeme strouhaným sýrem.

 

Smažený mletý řízek se sýrem

Suroviny
20 dkg hovězího masa
20 dkg vepřového masa
10 dkg tvrdého sýra
trochu petrželové natě
1 vejce
sůl
pepř
hladká mouka, vejce a strouhanka na obalení
tuk na smažení

Postup
Maso umeleme, osolíme a opepříme, přidáme nastrouhaný tvrdý sýr, petrželovou nať a promícháme. Se směsi utvoříme placky, které obalíme jako řízky a smažíme na rozpáleném tuku.


Řízky úplně jinak

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
Vepřové řízky, strouhanka, vejce - dle počtu řízků, sůl, pepř, 1 bujon, 1/2l vody, olej, 1/4 másla (=půlka velké kostky)

POSTUP PŘÍPRAVY
Vepřové řízky mírně osolíme, trošku opepříme a pokládáme do strouhanky, ve které je naklepeme tak, abychom do nich "vbouchali" co nejvíc strouhanky. (Je lepší si řízky nejdřív trochu předklepat).
Až není vidět maso, ale celý řízek je pokrytý strouhankou, obalíme v rozšlehaném vajíčku a osmažíme na oleji.
Mezitím necháme svařit 1 kostku bujonu s 1/4 kostkou másla a 1/2 litrem vody. Osmažené řízky naskládáme do pekáčku a přelijeme vývarem z bujonu. Celé dáme zapéct do trouby, až se vývar zredukuje a nasákne do řízků. Výborné s bramborovou kaší...

 

Čínské řízečky

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
0,5 kuřecího nebo krůtího masa, 1 lžička soli, 3 vejce, 3 lžíce solamylu (opravdu vrchovaté, jinak to nebude držet pohromadě), 2 cibule (nebo pórek, co máte rádi), 1 lžička kari, 1 lžička mleté sladké papriky, 1 lžička mleté pálivé papriky (pokud máte rádi), 3 lžíce oleje, 1 lžička cukru moučka, kečup.

POSTUP PŘÍPRAVY
Maso nakrájím na tenké nudličky, přidám vejce, olej, cukr a solamyl. Pokud vařím i pro děti, tak oddělím do jiné mísy tolik množství, kolik sní. Do dětské misky potom přidám trošku soli a kečupu (náš malej cibuli nejí, ale jinak klidně i cibuli). Do misky pro nás nakrájím bohatě cibule, osolím, okořením. Vše řádně promíchat a nechat alespoň 24 hodin v ledničce uležet. Potom naběračkou děláme na rozpálený tuk malé řízečky, které smažíme po obou stranách. Podáváme s vařeným bramborem.

 

Čínské řízečky - rychlá bašta

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
1/2 - 3/4 kg krůtího (kuřecího) masa (prsa), 3 vejce, 3 lžíce solamylu, 1 lžíce plnotučné hořčice, 1,5 lžíce oleje, 1 lžička soli, 1 lžička cukru, 1/2 lžičky chilli koření, trošku sladké papriky, špetka kari, cibule

POSTUP PŘÍPRAVY
Maso nakrájíme na kostičky, přidáme ostatní přísady kromě cibule. Vše dobře promícháme.
Cibuli nakrájíme na slabá kolečka, položíme na směs a necháme v lednici odležet do druhého dne.
Cibuli promícháme se směsí, lžící nandáváme na pánev (vytvoříme placičky) a smažíme z obou stran jako řízky.
Řízečky jsou výborné s hranolky, opečenými nebo vařenými brambory, krokety.

Zapečené obrácené řízky zase jinak (podle Petra Novotného) s kečupem a hořčicí

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
maso na řízky, vejce, strouhanka, olej, kečup, plnotučná hořčice, Podravka

POSTUP PŘÍPRAVY
Naklepané řízky mírně osolit, vtlouct rukou strouhanku, poté obalit ve vejcích a zprudka osmažit. Smíchat asi 5 a více lžic kečupu, stejně plnotučné hořčice a 1 polévkovou lžíci Podravky. Řízky naskládat do vymazaného pekáčku, zalijeme směsí a zapečeme (0,5-1 hod)

 

Nejúžasnější jogurtové řízky

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
8 kuřecích prsních řízků (bez problému lze nahradit kotletami, či jiným masem), 2 kelímky hustého bílého jogurtu, 2-3 vejce, 4 stroužky česneku, sůl, pepř, koření dle chuti, strouhanka a olej

POSTUP PŘÍPRAVY
Maso naložíme do připravené jogurtové marinády. Tu umícháme z jogurtu, vajec, česneku, soli a koření dle chuti (např. grilovací směs). Necháme uležet v marinádě nejlépe do druhého dne. Když řízek vyndáme, obalíme ve strouhance a smažíme klasicky. Olej musí být dobře rozpálený, aby se strouhanka neodlepovala. Řízky úžasně zkřehnou a získají v marinádě skvělou chuť.

 

Vynikající maso v hořčici
 Maso (jedno jaké, plátky, kousky.. ), troška oleje, půl kelímku kremžské hořčice (malé zapomněla jsem dodat), ale jestli děláte pro velkou rodinu, tak můžete i celou buď malou nebo i velkou, podle toho jak vám chutná, 2 velké cibule, 1 palička česneku, sůl a pepř.
Maso naklepat, dát do misky, posolí se, opepří, zalije se hořčicí smíchanou s malinkým množstvím oleje a poklade se velkou vrstvou nakrájené cibule a česneku. Takhle naložené masíčko se nechá přes noc naložené. Druhý den se zprudka opeče, poté se podlije a dá se do trouby péct, prvně zakryté a potom se to nechá opéct.

 

Medvědí tlapa - delikatesa pro mlsné chlapy

krkovice nebo kotleta, bramboráky, kysané zelí, zakysaná smetana
Připravíme si bramboráky... buď můžete použít už hotovou směs a nebo si je udělat. Bramboráky děláme co největší, já je dělám na titanové pánvi a dělám je i vyšší, aby byly skutečně přílohou.
Naklepeme si maso, osolíme a opečeme na pánvi.
 Hotové bramboráky si dáme na talíř, pak položíme kotlety nebo krkovici, spíše ke kraji, na to dáme kysané zelí a bramborák přehneme. Na takto připravenou kapsu dáme ještě smetanu. Bramboráky: 1/2 kg nastrouhaných oloupaných syrových brambor, 60 g hladké mouky, pepř, 3 lžíce mléka, utřený česnek, trocha majoránky, 1 vejce, sůl
Bramboráky můžete udělat i z cukety.... pak ale musíte dát více mouky, protože cuketa má více vody.
 Hotové bramboráky, opečeme maso, na bramborák položíme maso, dáme zelí a přehneme.

 

Andělské řízky
Potřebujeme:
4 řízky z kýty, 2 lžíce olivového oleje, 4 stroužky česneku, 1/2 lžičky soli, 1 lžička tymiánu, 1/2 lžičky čerstvé citronové kůry, 2 rajská jablíčka, 2 kompotované broskve, špetka mletého pepře, 1 lžička oregana, 4 plátky eidamu, 2 lžíce oleje.
Z utřeného česneku, olivového oleje, soli, tymiánu a citronové kůry umícháme marinádu. Tou potřeme omyté a usušené řízky a necháme je nejméně 2 hodiny v chladničce marinovat. Pak je na jedné lžíci oleje prudce opečeme do zlatova a přendáme na pekáč, vymazaný druhou lžící oleje. Na každý řízek položíme dva plátky rajčete a půlku broskve, opepříme, posypeme oreganem, přikryjeme plátkem sýra a vše v horké troubě zvolna zapečeme, až se sýr částečně rozteče a zrůžoví. Podáváme s opečenými brambory.

 

Vepřové medailonky s majoránkou a česnekem
Potřebujeme:
800 g vepřové kýty, 3 lžíce oleje, 1 vejce, 1 lžička solamylu, 1/2 lžičky soli, 1 lžička moučkového cukru, 1/2 lžičky majoránky, 6 stroužků česneku, 1 lžička vegety, voda na podlití.
Kýtu omyjeme, osušíme, nakrájíme na plátky a naklepeme. Dva stroužky česneku rozetřeme se solí, plátky takto připraveným česnekem potřeme a narovnáme do hlubší misky. Zbylý česnek očistíme a nakrájíme na plátky. Přidáme dvě lžíce oleje, vejce, cukr, solamyl, majoránku a vegetu. Touto marinádou plátky zalijeme a vložíme na dva dny do chladničky. V polovině marinování t. j. druhý den, je v marinádě obrátíme a přerovnáme. Na zbylé lžíci oleje je pak prudce osmahneme z obou stran, přidáme marinádu, maličko podlijeme a dusíme pod pokličkou do měkka.   
Po dáváme s kroketami nebo s chlebem.