ZELNÉ ZAVITKY SE SÝREM PO ŠVÝCARSKU

5 větších zelných listů, 30 dkg taveného sýra, 20 dkg měkkého salámu,

2 natvrdo uvařená vejce, trochu mleté papriky,

6 dkg másla, sůl a 8 dkg osmažené strouhanky.

Zelné listy podusíme v osolené vodě, aby změkly. Pak je rozložíme na vál, silnější žebra listů trochu seřízneme a lehce naklepeme. Tavený sýr a salám nakrájíme na drobné kostičky, dáme do misky, přidáme nadrobno rozsekaná vejce, papriku a promícháme. Připravené zelné listy složíme po dvou na sebe, trochu je osolíme, rozdělíme na ně sýrovou směs, svineme v závitky a srovnáme je vedle sebe do pekáčku vymazaného máslem. Povrch závitků posypeme osmaženou strouhankou, pokapeme zbylým máslem a v horké troubě asi 10 až 15 minut pečeme. Podáváme s bramborovou kaší a se salátem ze syrové zeleniny. Pro 4 osoby.

 

HAŠÉ Z KRÁLIČÍHO MASA SE ZELENOU PAPRIKOU PO MAĎARSKU

50 dkg vařeného nebo pečeného králičího masa, 1 žemle, 1/2 I mléka, 3 dkg másla, 3 dkg cibule, 1 zelená paprika, 1 žloutek, sůl, mletý pepř a trochu vody nebo vývaru.

Maso nakrájíme na menší kousky. Žemli ostrouháme, rozčtvrtíme, namočíme asi na půl hodiny do mléka a pak ji vymačkáme. Potom maso i žemli dohromady na strojku dvakrát umeleme. V kastrole na rozpuštěném másle podusíme drobně nakrájenou cibuli, kostičky nakrájených zelených paprik a rozsekanou zelenou petržel, přidáme umleté maso, žloutek, osolíme, opepříme, podlijeme trochou vývaru a podusíme. Hotové hašé upravíme na talíře a na každou porci dáme jedno sázené vejce. Podáváme s vařenými brambory maštěnými máslem a sypanými zelenou petrželí a se salátem z rajčat. Pro 4 osoby.

 

ZADĚLÁVANÁ MRKEV SE ZELENÝM HRÁŠKEM

40 dkg mrkve, 6 dkg másla, trochu zelené petržele, voda nebo vývar z kostky masoxu, 20 dkg sterilovaného zeleného hrášku, 3 dkg hladké mouky, 3 dkg moučkového cukru a sůl.

Mrkev očistíme, omyjeme a nakrájíme na kostičky. V kastrole rozpustíme máslo, přidáme rozsekanou zelenou petržel, trochu jí zpěníme, přidáme nakrájenou mrkev, podlijeme trochou vody nebo vývaru a do měkka udusíme. K měkké mrkvi přidáme scezený zelený hrášek, promícháme, zaprášíme moukou, trochu osmahneme, podle potřeby podlijeme vodou nebo vývarem, osolíme, osladíme a povaříme. Podáváme jako přílohu k vařeným a dušeným masům. Pro 4 osoby.

 

KAPUSTOVÝ SVITEK S VUŘTY

60 dkg kapusty, 10 dkg slaniny, 6 dkg cibule, 3 vuřty, stroužek česneku, sůl, mletý pepř, 8 dkg strouhanky, 1/4 litru mléka, 8 dkg hladké mouky, 2 vejce a tuk na vymazání pekáčku.

Kapustu uvaříme v osolené vodě do měkka a nakrájíme ji na nudličky. V kastrole rozškvaříme kostičky nakrájené slaniny, zpěníme v ní drobně nakrájenou cibuli, přidáme kapustu, kostičky nakrájených vuřtů, česnek utřený se solí, pepř, polovinu strouhanky a dobře promícháme. Nyní pekáček vymastíme tukem, vysypeme strouhankou a naplníme připravenou kapustou. V mléce rozkvedláme vejce, sůl a mouku, nalijeme na kapustovou směs v pekáčku a upečeme v horké troubě do zlatova. Podáváme s brambory. Pro 4 osoby.

 

PÓR S UZENÝM MASEM

60 dkg póru, 6 dkg másla, 25 dkg vařeného uzeného masa, 4 vejce, sůl, 6 dkg nastrouhaného ementálu a zelená petržel.

Očištěný pór nakrájíme na tenká kolečka, dáme do kastrolu, podlijeme trochou slané vody a dusíme do měkka. Když se tekutina téměř úplně vydusila, přidáme máslo, uzené maso nakrájené na drobné kostičky, promícháme a dobře prohřejeme. Pak přilijeme rozšlehaná vejce a mícháme tak dlouho, až vejce ztuhnou. Jednotlivé porce sypeme strouhaným sýrem a jemně rozsekanou zelenou petrželi. Podáváme s chlebem. Pro 4 osoby.

 

CELEROVÝ SALÁT S OŘECHY

70 dkg celeru, 3 dkg oleje a trochu slabě octové vody na podlévání, 15 dkg červené řepy vařené nakyselo, 8 dkg jader vlašských ořechu, 15 dkg okořeněné majonézy, lžíce octa a 2 lžíce vody.

Omytý celer oloupeme a nakrájíme na velmi jemné nudličky. Do kastrolu dáme olej, přidáme nudličky nakrájeného celeru a za občasného podlévání trochou octové vody jej asi 4 minuty dusíme. Vychladlý celer dáme do misky, přidáme 5 dkg jemně rozsekaných vlašských ořechů a promícháme majonézou, rozředěnou octem a vodou. Hotový salát dáme do skleněné misky. Nyní vykrojíme z červené řepy vroubkovaným vykrajovačem o průměru

3 cm asi 10 koleček a věncovitě jimi ozdobíme střed salátu: Na každé kolečko z červené řepy položíme půlku jádra vlašského ořechu.

Podáváme k dušeným závitkům z roštěnce, k sekané pečeni teplé i studené, k svíčkové pečeni po anglicku, bifteku, k hovězí pečeni, k pečené telecí kýtě, k telecím řízkům, k smaženým vepřovým kotletám, k pečeným skopovým žebírkům, k smaženému kuřeti, ke kachně pečené na roštu, k pečeným nebo smaženým rybám apod.

Promícháme-li tento salát místo majonézou sladkokyselou marinádou, je pak vhodnou přílohou k rybám připraveným s majonézou nebo ke zvěřině. Pro 4 až 6 osob.

 

ZELENINOVÁ SMĚS V SOLI

(do polévek a omáček)

1 kg celeru, 1 kg petržele, 600 g mrkve,

400 g soli.

Čerstvou, zdravou zeleninu očistíme a jemně nakrouháme, dáme na vál, necháme chvíli oschnout a pak promícháme se solí. Napěchujeme ji do sklenic (tady stačí obyčejné), dobře stlačujeme, aby pustila šťávu a nebyl mezi ní vzduch. Část šťávy můžeme slít a použít na polévku. Na povrchu posypeme vrstvičkou soli, která má zeleninu chránit. Solenou zeleninu opatrně přidáváme do pokrmů, abychom je nepřesolili. Potřebujeme-li zeleniny například pod svíčkovou pečeni více, malinko ji propláchneme vodou.

 

ZELENINOVÁ SMĚS DUŠENÁ

1 kg cibule, 1 kg mrkve, % kg petržele, 1 kapusta, 1 celer, 2 brukve, 20 rajčat,? 250 g soli, půl kávové lžičky mletého pepře, škvařený lůj (sádlo).

Zeleninu dobře očistíme, nakrájíme na menší kousky a umeleme ji na masovém

strojku. Promícháme solí a pepřem a v širokém kastrole zvolna sváříme, až dostaneme hustou směs podobnou marmeládě. Horkou napěchujeme do obyčejných sklenic a na povrchu zalijeme vrstvičkou škvařeného loje.

 

ZELENINOVÁ SMĚS V TUKU

Připravíme si zeleninovou směs, jak v předešlém předpise uvedeno. Když je zelenina vydušena, přidáme asi 3/4 kg loje, sádla nebo másla a dusíme ještě chvíli. Napěchujeme do sklenic a prochladlou směs zalijeme na povrchu 2centimetrovou vrstvičkou tuku.

 

ČALAMÁDA (zelenina v octě)

1 kg paprik, 1 kg zelených rajčat, 1 kg cibule, 120 g soli, 2 I vody, 1 I octa, několik zrnek pepře a nového kořeni.

Zeleninu očistíme, nakrájíme na plátky a proužky, prosolíme ji a necháme stát tak dlouho, až pustí vodu. Vodu s octem a kořením povaříme, přidáme zeleninu a krátce ji v nálevu vaříme. Pak slijeme, zeleninu naskládáme do patentních větších sklenic. Zbylý roztok znovu převaříme, nalijeme do sklenic a sterilujeme 20 minut při 90 °C. Do směsi můžeme do každé sklenice přidat i kousek křenu pro výraznější chuť. Čalamádu podáváme jako přílohu k masu.

 

ZELENÁ HOŘČICE

1 kg zelených rajčat, 1/2 kg čerstvého zeli, 6 paprik, 2 cibule, 150 g cukru, 1/2 1 vody a 1/4 I octa, lžíce soli, 2 lžičky hořčičných semínek, 1 lžička celerového semínka.

Všechnu zeleninu dobře očistíme a umeleme na masovém strojku. Přidáme sůl, cukr a koření a na mírném plameni za stálého míchání asi 20 minut sváříme. Naplníme do menších obyčejných sklenic a dobře povážeme. Tuto směs podáváme místo hořčice k vařeným masům nebo pečením.

 

BRAMBOROVÁ KAŠE SE ZELÍM (staročeská lepenice)

1 kg brambor, 400 g kysaného zelí, sůl, kmín, trochu cukru, 80 g hladké mouky, 2-3 lžíce smetany. Na politÍ 120 g sádla se škvarky, 1 cibule.

Oloupané brambory zalijeme osolenou vroucí vodou a uvaříme je do měkkA. Zelí překrájíme na kratší kousky, osolíme, přidáme kmín, trochu cukru a podusíme do měkkA. Uvařené brambory scedíme, roz-šťoucháme, zasypeme moukou, necháme ji v bramborách propařit a pak se smetanou umícháme na kaši. Spojíme se zelím, prohřejeme, na talíři přelijeme osma-ženou cibulí a škvarky. Podáme s kouskem uzeného masa nebo ohřáté klobásy.

 

FAZOLOVÝ SALÁT

400 g bílých fazolí, 100 g cibule, 100 g okurek, 2 natvrdo vařená vejce, 50 g oleje, sůl, ocet, pepř A petrželka podle chuti.

Fazole den předem namočíme do vlažné vody, druhý den vodu dolijeme a fazole uvaříme do měkka. Odcezené promícháme sekanou cibulí, okurkami, vařenými vejci, pokropíme marinádou připravenou z vody, octa, oleje, pepře, případně trochy cukru. Salát necháme proležet, před podáním ho posypeme čerstvě usekanou petrželkou. Kdo nemá rád olej, omastí salát před podáním dvěma lžícemi rozehřátého sádla. Podáváme k minutkám nebo s kouskem uzeniny.

 

BRAMBORY ZAPEČENÉ S VEJCI A SARDELEMI

800 g vařených brambor, 100 g másla, 6 sardelek nebo krabička sardelových oček, 4 natvrdo uvařená vejce, strouhanka, pažitka. Na zalití ČTVRTLITR mléka, 3 vejce, 50 g sýra.

Uvařené brambory i vařená vejce nakrájíme na plátky. Do vymazané ohnivzdorné misky nebo pekáčku skládáme vrstvu brambor, na to dáme část vajec, sekané sardelky utřené s máslem, posypeme strouhankou a zase dáme vrstvu brambor. Brambory ' navrch posypeme strouhaným sýrem, pokapeme sardelovým máslem a dáme na pět minut zapéci. Pak brambory zalijeme mlékem, ve kterém jsme rozšlehali vejce, a pokrm dopečeme. Podáme se zelným salátem, do kterého jsme nakrouhali loupaná jablka.

 

SALÁT Z KUŘETE

(jako samostatný pokrm pro 1 osobu) ČTVRTKU kuřete, kousek mrkve, celeru, malá cibule, 2 žampiony, malé jablko.

Kuře uvaříme se zeleninou, měkké maso vyndáme a necháme vychladnout. Vařenou mrkev, celer a jablko nakrájíme na kostky. Žampiony uvaříme v kyselém nálevu, rovněž pokrájíme. Vše promícháme s nakrájeným masem, okyselíme citrónovou šťávou, mírně osladíme, smícháme s neslanou majonézou a necháme několik hodin proležet. Ozdobit můžeme listy hlávkového salátu.

 

 

SALÁT S ČERVENOU ŘEPOU

(jako samostatný pokrm pro 1 osobu)

2 větší brambory, 2 jablka, lžička oleje, 1 vejce, malá červená řepa, citrónová šťáva.

Vařené brambory a syrová jablka nakrájíme na kostičky, přidáme olej a citrónovou šťávu. Ozdobíme vařeným vejcem nakrájeným na kolečka a vařenou červenou řepou.          

 

ŠPENÁTOVÉ OMELETY

PŮLLITR mléka, 8 Žloutků, sůl, 80 g hladké mouky, 40 g strouhaného sýra, snÍh z 8 bílků, 80 g tuku, 1 malý zmrazený špenát, 1 lžíce oleje, 1 lžíce hladké mouky, sůl.

Z oleje a mouky připravíme světlou jíšku, vložíme do ní zmrazený špenát. Po chvilce nožem napíchneme a rozdělíme blok na menší části, mícháme a chvíli dusíme.   Podle chuti  osolíme.

V mléce rozmícháme žloutky, sůl, mouku a sýr a nakonec přidáme dobře ušlehaný sníh. Do pánve dáme rozehřát tuk a z připraveného těsta upečeme 4 silnější omelety. Na každou namažeme teplý špenát a přeložíme.

 

 

NUDLE S OŘECHY

Nudlové těsto: 400 g hrubé mouky, 2 vejce, ČTVRTLITR vody, 60 g másla, 100 g ořechů, 50 g cukru.

Vypracujeme nudlové těsto, tence vyválíme a necháme oschnout. Pak nakrájíme úzké nudle, necháme proschnout a uvaříme je v malinko osolené vodě do měkkA. Uvařené nudle propláchneme

studenou vodou, vhodíme je na větší pánev, kde je rozpuštěné máslo, přidáme k nim strouhané ořechy, cukr a dobře je promícháme.

 

 

CIBULOVÁ OMÁČKA

150 g cibule, 20 g cukru, 40 g másla, 40 g  hladké mouky,  hovězí vývar nebo voda, sůl, trochu octa.

Do rozpuštěného másla přidáme cukr a necháme jej zežloutnout. Pak přidáme kolečka nakrájené cibule, osmahneme do zlatovA, zaprášíme moukou a chvíli mícháme. Podlijeme vývarem z masa nebo jen vodou a 15 minut vaříme. Omáčku pak propasírujeme cedníkem, podle chuti přisolíme a přidáme trochu octa.