hovězí maso recepty

 

Šéfovské kotlety
Naklepej dobře 4 hovězí plátky nedělené, osol, opepři, potři slabě obyčejnou hořčicí nebo ostřejší cikánskou omáčkou, polož na kolečka krájenou cibuli, překryj jemně řezanou slaninou, další vrstvou jsou podélně řezané plátky sladkokyselé okurky. Navrch můžeme dát ještě půlku paprikového lusku. Jako poslední položíme plátek uzeného bůčku (nebo libovějšího uzeného, či kolečka salámu). Takto opatřené plátky masa položíme ve dvojicích vrstvami k sobě tak,aby hovězí plátky byli na vnější straně. Převážeme nití, aby se při dušení celá sestava nerozpadla. Osmahneme na tuku, přidáme ještě nakrájenou cibuli, podlijeme a dusíme. K zahuštění šťávu můžeme použít trochu hořčice nebo cikánské omáčky.

Příloha je libovolná. Zapíjíme dobrým mokem.

 

Ostrá masová směs
300 g roštěnce
300 g vepřové kýty
3 lžíce oleje
3 cibule
5 lžic rajčatového protlaku
400 g sterilovaného leča
česnek
pepř
sladká i pálivá paprika
worchester
sůl

Obojí maso odblaníme a nakrájíme přes vlákno na hranol ky. Připravíme si i cibuli - oloupeme a nakrájíme na kolečka. Na pánvi si rozpálíme olej, vložíme maso a osmažíme. Asi po dvou minutách přidáme cibuli a zpěníme ji. Potom vmícháme mletou papriku, rajčatový protlak, lečo, sůl a krátce podusíme. Česnek oloupeme a prolisujeme - lze přidat i více než jeden stroužek. Okořeníme pepřem a worchesterem a hned podáváme.

Vhodnou přílohou jsou hranolky, ještě lepší jsou však malé bramboráčky. Na chalupě však jistě vezmete zavděk i dobrým čerstvým chlebem. A samozřejmě nezapomeňte na pivo!


Španělské ptáčky
Suroviny:
800 g hovězí roštěné (vysoký roštěnec), 4 lžičky plnotučné hořčice, 50 g špeku, 2 nožičky párku v jedlém střívku, 2 vejce, 1 velká sterilovaná okurka, 1 velká cibule, 100 ml oleje, instantní jíška na zahuštění šťávy
Postup:
1. Maso nakrájíme přes vlákno na plátky, naklepeme je do šíře, osolíme, opepříme a potřeme hořčicí. Okurky, vejce, párky, špek a cibuli pokrájíme na stejné čtvrtinové dílky a klademe na jednotlivé plátky masa. Dobře zavineme, popřípadě spíchneme párátkem. Na povrchu můžeme též osolit a opepřit. 2. Do pekáčku vložíme cibuli, zalijeme olejem, navrch naskládáme natěsno ptáčky a dáme zapéct do maximálně rozehřáté trouby na 10 minut, pak zmírníme a dopékáme při 150°C cca 45 minut, až je maso měkké. Během pečení poléváme vypečenou šťávou nebo podle potřeby podléváme horkou vodou. 3. Když jsou ptáčky pečené, vyjmeme je z výpeku, který přivedeme k varu, vyrestujeme do zlatohněda, zalijeme trochou vody a zahustíme instantní jíškou, dochutíme solí, pepřem a lžičkou hořčice. Ptáčky vložíme zpět do šťávy a prohřejeme.


Uzbecký šašlik

Suroviny
40 dkg zadního hovězího masa
sůl
sladká paprika
pálivá paprika
mletý pepř
koriandr
1 cibule
1/2 dl vody
1/2 dl octa
4 lžíce oleje
20 dkg slaniny

Postup
Maso nakrájíme na kostky, naklepeme, dáme do mísy, osolíme a poprášíme sladkou a pálivou paprikou, koriandrem, drobně nakrájenou cibulí a promícháme. Nyní si připravíme marinádu z vody, octa a oleje. Maso touto marinádou zalijeme, promícháme a necháme odležet 1-2 dny v lednici. Odleželé maso napíchneme na jehly, střídavě s plátky slaniny. Potřeme olejem a grilujeme nebo pečeme v dobře vyhřáté troubě. Maso během pečení obracíme, aby se rovnoměrně propeklo. Je-li maso tuhé, uložíme ho do ohnivzdorné mísy, podlijeme a dusíme.

 

Pikantní směs s fazolemi

Suroviny
700 g libové hovězího masa
2 cibule
olej
mletá červená paprika sladká
mletý pepř
chilli
hovězí vývar – asi 0,5 l
450 g červených fazolí v konzervě
2 lžíce kečupu
3 rajčata
2 papriky
sůl

Postup
Maso nakrájíme na menší kostky, cibuli na proužky a opečeme na oleji až maso zhnědne. Osolíme, okořeníme, zalijeme vývarem a dusíme doměkka. Občas zamícháme.
Ke konci dušení přidáme scezené a okapané fazole, kečup, nakrájená rajčata na kousky a papriky na proužky. Chvíli ještě podusíme.

Podáváme s chlebem.


Hovězí plátky se zeleninou

Suroviny
1 kg zadního hovězího masa
1 červená kapie
1 žlutá kapie
6 stroužků česneku
2 rajčata
20 dkg slaniny
1 dcl kečupu
1 větší cibule
sůl
pepř
olivový olej
hovězí vývar


Postup
Maso nakrájíme na plátky, naklepeme, osolíme, opepříme, zalijeme olejem a necháme do druhého dne odležet v lednici.
Druhý den maso zprudka opečeme z obou stran. Přidáme slaninu, nakrájenou na kostičky, cibuli na kolečka, papriky na proužky, rajčata na kousky a česnek. Přidáme kečup a vývar a dáme péct do trouby. Po upečení trochu zahustíme.

Podáváme s rýží nebo knedlíkem.


DUŠENÉ HOVĚZÍ S BRAMBORAMI
Potřebujeme: 600 g libového hovězího masa, 2 lžíce rostlinného tuku, pepř, sůl, 3 cibule, tuk na vymaštění formy, 700 g brambor, 500 ml piva, bazalku, petrželku, libeček.
Maso nakrájíme na kousky jako na guláš, opečeme na tuku, osolíme a opepříme. Cibuli nakrájíme na kolečka a krátce ji podusíme spolu s masem. Oloupané brambory nakrájíme na plátky, polovinu naskládáme do vymazané formy, navrch rozložíme vrstvu masa a cibule a přikryjeme zbývajícími bramborami. Osolíme, opepříme a zalijeme pivem. V předehřáté troubě dusíme při 200°C asi 60 min. doměkka. Posypeme sekanými bylinkami a podáváme.


CHILLI S RÝŽÍ A PAPRIKOU
Potřebujeme: 750 g kostek zadního hovězího masa, lžíci oleje, 2 stroužky česneku, sůl, lžíci oregana, lžičku drcených chilli papriček, lžíci kukuřičného škrobu, 800 ml hovězího vývaru, červenou, žlutou a zelenou papriku, 200 g rýže.
Maso opékáme na oleji na silném ohni 10-12 min. Přidáme prolisovaný česnek, koření a opékáme. Škrob rozmícháme ve 125 ml vody, přidáme k masu, přilijeme vývar a dusíme asi 25 min., občas zamícháme. Papriky nakrájíme na kostičky, přidáme k masu a přikryté dusíme 30 min., občas zamícháme. Mezitím vaříme rýži ve 400 ml osolené vody, dokud se tekutina nevsákne.
Upravíme spolu s masem na talíře a podáváme.


Smažené kuličky z mletého masa

Suroviny
80 dkg mletého masa / vepřové, hovězí/
1 hlavička česneku
2 cibule
2 vejce
3 plátky chlebíčkové večky
asi 1dl bílého suchého vína
sůl
hladká mouka
strouhanka
pepř
oregano
olej na opečení

Postup
Večku si nejprve namočíme do vína. Maso dáme do mísy a přidáme drobně nakrájenou cibuli, utřený česnek, oregano, večku / trochu vymačkáme /, pepř, sůl, trochu hladké mouky nebo strouhanky. Přidáme zatím jenom žloutky. Dobře vše propracujeme. Nakonec lehce vmícháme tuhý sníh ze bílků. Vytvoříme kuličky o průměru asi 3 cm a usmažíme na oleji. Nejlépe ve fritovacím hrnci.

Podáváme s vařenými brambory , tatarskou omáčkou a zeleninovou oblohou.


Maso po římsku

Suroviny
50 dkg hovězí kližky nebo vykostěného roštěnce
10 dkg libového vepřového bůčku
kousek sádla
1 cibule
3 stroužky česneku
1 dl červeného vína
1 lžíce kečupu
špetka majoránky
špetka rozmarýnu
mletý pepř
sůl

Postup

Hovězí maso nakrájíme na porce nebo kostky. Osolíme a opepříme.
Nyní vepřový bůček nakrájíme nadrobno, přidáme nakrájenou cibuli a česnek a vše na sádle orestujeme. Vše shrneme ke straně pánve a na zbylém místě v pánvi na sádle opečeme ze všech stran hovězí maso. Nakonec vše promícháme a zalijeme vínem, přidáme kečup, trochu vody, koření a dusíme pod poklicí až je maso měkké a omáčka je dost hustá.


Hovězí roláda s masovou nádivkou

Suroviny
50 dkg zadního hovězího masa
sůl
pepř
olej
kostka bujonu
NÁDIVKA
1 silný plátek bílé veky
5 dkg kuřecích jater
5 dkg šunky
5 dkg vařeného vepřového masa nebo hovězího uzeného jazyka
3 lžíce uzeného parmazánu / nebo jiného sýra /
1 vejce
1 malá cibule
kousek mrkve
kousek celere
sůl
mletý pepř
oregano
petržel
Nejprve si připravíme nádivku.
Plátek veky zvlhčíme vodou, pak vodu vymačkáme. Veku rozmačkáme a přidáme drobně nakrájená játra, šunku, vepřové maso, cibuli, mrkev, celer a ostatní přísady. Vše promícháme. Nyní si z hovězího masa vytvoříme plát a rozklepeme. / Hodně do šířky / Plát potřeme nádivkou, stočíme do rulády a omotáme nití. Opečeme po obou stranách na oleji, podlijeme vodou, přidáme bujon a pomalu dusíme, až maso změkne.
Nakonec roládu vyjmeme, odstraníme nit a nakrájíme na kolečka.

 

Džuveč

400 g cibule, 100 g sádla, 250 g hovězího masa, 250 g vepřového masa, vývar, 200 g rajčat, 200 g paprik, 200 g baklažánů, sůl, mletá paprika,

2 bobkové listy, mletý pepř, 200 g rýže.

Hrubě pokrájenou cibuli zpěníme na sádle, přidáme hovězí maso pokrájené na kostičky, krátce je podusíme, osolíme, podlijeme trochou vývaru a dusíme do poloměkka. Vepřové maso pokrájíme rovněž na kostičky, přidáme je k hovězímu masu, podlijeme trochou vývaru a dusíme dále. Zeleninu pokrájíme na kostky a vsypeme k masu asi 20 minut před dokončením tepelné úpravy společně s přebranou, propláchnutou a spařenou rýží a s kořením. Vše podlijeme vývarem a dusíme doměkka. Podáváme s malou přílohou pečiva.

 

Tatarský biftek z hovězího

hovězí zadní 25 dkg, cibule, kečup(ostrý), worchestr, hořčice vajíčko (žloutek), pepř, sůl - na topinky: - olej nebo sádlo, česnek

Maso odblaníme a umeleme najemno. Nakrájíme najemno cibuli (větší), dáme do mísy s masem, přidáme žloutek, hořčici, sůl a pepř, přikápneme trochu worchestru. Směs dobře promícháme a podle chuti přisolíme nebo okořeníme pepřem.

Topinky: Nakrájený chleba dáváme do rozpáleného tuku a osmahneme do zlatova. Topinka by neměla být na krajích spálená ale zlatá. Takovou topinku osolíme, potřeme česnekem. Nato namažeme tatarák podle chuti.

 

Dušená hovězí kýta

600 g hovězí kýty, sůl, 60 g sádla, 1 cibule, bobkový list, pepř,

1 lžička cukru, 30 g hladké mouky, vinný ocet.

Odblaněné maso naklepeme, osolíme a opečeme v horkém sádle po všech stranách. Maso z tuku vyjmeme, na sádle zpěníme drobně pokrájenou cibuli, přidáme maso, bobkový list, osolíme, opepříme, podlijeme vodou a pod pokličkou dusíme doměkka. Při dušení podléváme maso vodou. Měkké maso vyjmeme a nakrájíme na plátky. Šťávu vydusíme do tuku, zasypeme cukrem, zaprášíme moukou, osmahneme, podlijeme trochou vody, rozšleháme, ochutíme vinným octem a chvíli povaříme. Přidáme maso, prohřejeme je a podáváme.

 

Hovězí dušené s křenem

zadní hovězí, sůl, pepř, křen, máslo

Do pěkného kusu zadního hovězího masa uděláme tenkým nožem kapsu jako na nádivku. Maso nasolíme, opepříme, křen nastrouháme na jemném struhadle a s několika lžícemi másla jím naplníme připravenou kapsu.

Dobře uzavřeme špejlí nebo zašijeme. Dáme do vymaštěného kastrolu, přikryjeme pokličkou a za občasného polévání vypečenou šťávou pečeme do měkka. Po upečení krájíme na silnější plátky, poléváme vypečenou šťávou. Jako přílohu můžeme použít brambory.

 

Hovězí kofta

Pikantní krokety z hovězího masa dušené ve smetanové omáčce s chilli, česnekem, curry a čerstvým koriandrem.

1 kg mletého hovězího masa, 2 lžíce sladké smetany, 2 lžičky najemno nasekaného čerstvého zázvoru, 2 čerstvé, najemno nasekané zelené nebo červené chilli, 3 najemno nasekané stroužky česneku, 1 lžička mango prášku, půldruhé lžičky mletého koriandru, půldruhé lžičky garam masaly půldruhé lžičky mletého římského kmínu, sůl

Smetanová omáčka:1 lžíce rostlinného oleje, 1 lžička římského kmínu,

2 bobkové listy, 2 lžičky najemno nasekaného čerstvého zázvoru, 2 čerstvé, najemno nasekané zelené nebo červené chilli, 3 najemno nasekané stroužky česneku, 300 ml sladké smetany, 1 lžička mango prášku, půl lžičky mleté kurkumy, půldruhé lžičky mletého koriandru, půl lžičky garam masaly, půldruhé lžičky mletého římského kmínu, 2 -3 lžíce nasekaného čerstvého koriandru, sůl

1. Příprava koft: do misky dejte mleté maso, sladkou smetanu, zázvor, chilli, česnek, mango prášek, mletý koriandr, garam masalu, římský kmín, podle chuti přisolte a dobře promíchejte. Vzniklou směs nabírejte lžící a po částech vytvářejte mokrýma rukama oválky nebo krokety, které poté dejte asi

na 15-20 minut vařit do páry (do hrnce nalijte trochu vody, dejte do něj sítko a na něj naskládejte kofty).

2. Vyndejte kofty z páry, naskládejte je do mělkého plechu. Rozehřejte troubu na 150°C (mírný oheň).

3. Příprava omáčky: na pánvi mírně rozehřejte olej, přidejte zrnka římského kmínu, bobkový list, zázvor, chilli a česnek a 2 minuty poduste. Vmíchejte sladkou smetanu, mango prášek, kurkumu, mletý koriandr, garam masalu a římský kmín a za stálého míchání duste 5-7 minut. Sundejte pánev z ohně, vmíchejte čerstvý koriandr a podle chuti dosolte. Omáčku nalijte na kofty, přikryjte a v předehřáté troubě pečte 20 minut.

 

Hovězí kýta na cibuli

4 hovězí plátky (z vrchního šálu), 2 lžíce oleje, sůl, 100 g sádla, 250 g cibule, 1,5 dcl kysané smetany, mletý pepř.

Hovězí plátky naklepeme, potřeme olejem a necháme v misce v chladničce přes noc odležet. Cibuli nakrájíme na kolečka, osolíme a necháme několik minut stát. Před přípravou plátky osolíme, opečeme dočervena na rozehřátém tuku a vyjmeme. V tuku od opékání podusíme cibuli, a když začne sklovatět, přilijeme kysanou smetanu, opepříme a uvedeme do varu. Omáčkou přelijeme maso na talířích. Podáváme s vařenými brambory.

 

Hovězí kýta po hortobáďsku

4 hovězí plátky (z vrchního šálu), sůl, mletý pepř, hladká mouka, 100 g sádla, 120 g cibule, mletá sladká paprika, kmín, majoránka, 100 g zelených paprik, 100 g rajčat (nebo 150 g sterilovaného leča), 2 stroužky česneku, ze dvou vajec krupicové noky, 3/4 l vývaru.

Hovězí plátky naklepeme, potřeme solí a pepřem, poprášíme moukou a na horkém tuku opečeme po obou stranách dočervena. Přeložíme je do nádoby z jenského skla. Ve zbylém tuku usmažíme dozlatova drobně krájenou cibuli, zaprášíme ji paprikou a vložíme plátky masa. Přidáme kmín, majoránku, pokrájené papriky a rajčata (nebo lečo), rozetřený česnek a podlijeme polovinou vývaru. Dusíme na malém plaménku, až maso změkne. Potom plátky vyjmeme, na míse poklademe krupicovými noky velikosti koblížku, které jsme uvařili ve druhé polovině zředěného vývaru. Plátky podáváme podlité vlastní šťávou.

 

Hovězí madras

Kousky hovězího masa obalené a podušené v ostré chilli pastě a poté pozvolna vařené s kokosovým mlékem a vývarem.

1 lžíce rostlinného oleje, 1,5 kg hovězí kýty nebo plece, zbavené veškerého viditelného tuku, nakrájené na kostky asi 3 cm, 300 ml kokosového mléka, 500 ml hovězího vývaru, chilli pasta, 1 lžíce zrnek koriandru, 1 lžíce římského kmínu, 2 čerstvě nakrájené červené chilli zbavené semínek, 12 čerstvých nebo 6 sušených lístků curry, 2 stroužky česneku, 1 lžíce čerstvé citrónové šťáv, 1 lžíce hnědého cukru, 3 lžíce vody

1. Příprava pasty: do mixeru nebo šlehače dejte zrnka koriandru a římského kmínu, chilli, lístky curry, česnek, citrónovou šťávu, cukr a vodu. Ušlehejte jemnou a hladkou pastu. Místo mixeru či šlehače je také možno použít hmoždíř a paličku.

2. Na veliké pánvi rozpalte olej. Přidejte pastu a za stálého míchání duste 1 minutu. Přidejte maso, míchejte tak, aby se stejnoměrně obalilo pastou, duste 4 minuty. Neustále míchejte.

3. Do pánve přidejte kokosové mléko a vývar, přiveďte k varu a za občasného míchání pozvolna vařte asi 1 hodinu, dokud není maso měkké. Pokud se maso během dušení příliš vysouší, přidejte další vývar.

 

Ostrá masová směs

300 g roštěnce, 300 g vepřové kýty, 3 lžíce oleje, 3 cibule, 5 lžic rajčatového protlaku, 400 g sterilovaného leča, česnek, pepř, sladká pálivá paprika, worchester, sůl

Obojí maso odblaníme a nakrájíme přes vlákno na hranolky. Připravíme si i cibuli - oloupeme a nakrájíme na kolečka. Na pánvi si rozpálíme olej, vložíme maso a osmažíme. Asi po dvou minutách přidáme cibuli a zpěníme ji. Potom vmícháme mletou papriku, rajčatový protlak, lečo, sůl a krátce podusíme. Česnek oloupeme a prolisujeme, lze přidat i více než jeden stroužek. Okořeníme pepřem a worchesterem a hned podáváme. Vhodnou přílohou jsou hranolky, ještě lepší jsou však malé bramboráčky. Na chalupě však jistě vezmete zavděk i dobrým čerstvým chlebem.
A samozřejmě nezapomeňte na pivo!

 

Plněné hovězí maso

60 dkg hovězího masa na roládu, masový vývar, 2 dkg hladké mouky, 1 lžíce rajčatového protlaku, sůl, pepř, olej

Z masa vytvoříme rozkrojením větší plát. Naklepeme jej, osolíme, opepříme a natřeme nádivkou, stočíme, převážeme silnou nití a opečeme v rozehřátém oleji ze všech stran. Potom podlijeme masovým vývarem a upečeme. Pečeme nejdříve přiklopené, ke konci pečení odkryjeme. Během pečení podléváme vlastní šťávou a nakonec šťávu zahustíme moukou a ochutím rajčatovým protlakem.

Nádivka: 10 dkg žampionů, 5 dkg mrkve, 5 dkg zeleného hrášku, 1 cibule, 2 lžíce oleje, sůl

Na oleji zpěníme drobně nakrájenou cibuli, přidáme nakrájené žampiony, očištěnou a na kostičky nakrájenou mrkev, hrášek a udusíme do měkka. Nakonec osolíme a necháme vychladnout. 

 

Roštěnky se sněhovou čepicí

4 roštěnky, 1/2 lžičky mletého pepře, sůl, 1 velká cibule, 2 bílky, asi 10 dkg strouhaného tvrdého sýra, hladká mouka, trochu oleje

Roštěnky nejprve naklepeme a na okrajích nařízneme. Osolíme, opepříme, lehce zaprášíme moukou z obou stran. Na oleji zpěníme nakrájenou cibuli a sundáme z plotny. Pak na ni položíme roštěnky, na které navrstvíme ušlehaný sníh z bílků, posypeme sýrem a dáme zapéct do trouby. /Předem si ji dáme rozehřát/.

 

Roštěnky s kávou

4 roštěnky, sůl, pepř, 1 lžíce oleje, 1 malá cibule, 1 lžíce hladké mouky, 1 lžíce másla, 2 dcl silné, překapávané černé kávy, špetky mletého zázvoru, trochu vody

Roštěnky naklepeme, osolíme, opepříme a z obou stran opečeme na oleji. Vyndáme. Dále si osmažíme v kastrole cibuli a k ní přidáme roštěnky i se šťávou. Podlijeme horkou vodou, přidáme zázvor a dusíme doměkka. Na konec máslo rozetřeme s moukou a přidáme k masu. Zalijeme kávou a povaříme. Jako přílohu podáváme houskové knedlíky. 

 

Svíčková na smetaně

80 dkg zadního masa, sůl, mletý kmín, 10 dkg másla, 1 mrkev, 40 dkg mraženého hrášku, 1 pórek, 2 lžíce mouky, 2 dcl smetany, zelená petržel, citrónová šťáva

Mrkev oloupeme, omyjeme a nakrájíme na kolečka. Pórek očistíme a také nakrájíme na kolečka. Zeleninu vložíme do rozpuštěného másla a podusíme. Maso omyjeme, nakrájíme na kostičky a opečeme v zelenině. Nyní přidáme sůl, mletý kmín, podlijeme vývarem nebo vodou a dusíme pod pokličkou. Když je maso skoro měkké, přidáme hrášek, dodusíme. Ve smetaně rozmícháme mouku a za stálého míchání vlijeme do omáčky a krátce povaříme při nižší teplotě. Nakonec dochutíme solí, citrónovou šťávou a nasekanou zelenou petrželí.

Podáváme s bramborami nebo těstovinami. 

 

Hovězí s hráškovou omáčkou

80 dkg zadního masa, sůl, mletý kmín, 10 dkg másla, 1 mrkev,

40 dkg mraženého hrášku, 1 pórek, 2 lžíce mouky, 2 dcl smetany, zelená petržel, citrónová šťáva

Maso nakrájíme na kousky a opečeme na sádle. Přidáme drobně nakrájenou cibuli, papriky, Rajčata, osolíme a dusíme. Když je maso měkké a šťáva vydušená, zaprášíme moukou a zasmahneme. Pak opepříme, přidáme mletou papriku, pivo, kečup, utřený česnek a krátce podusíme. Guláš podáváme s knedlíky a posypaný kostičkami orestované slaniny.

 

Telecí řízky v mandlovém těstíčku

50 dkg telecích řízků, sůl, mletý pepř, 10 dkg hladké mouky, 2 vejce,

1 dcl bílého vína, olej na smažení, asi 3 lžíce mandlových lupínků

Plátky masa osušíme a lehce naklepeme. Osolíme, opepříme. V misce si namícháme mouku s trochou soli. Zvlášť si rozšleháme vejce s vínem a postupně do toho přimícháme mouku, aby nám vzniklo hustší těstíčko. Necháme jej asi 20 minut odstát. Pak každý plátek namočíme do těstíčka a ještě do mandlových lupínků a hned smažíme na oleji z obou stran.

Podáváme s bramborami nebo bramborovou kaší a s kousky citrónu. 

 

Pikantní směs s fazolemi

700 g libové hovězího masa, 2 cibule, olej, mletá červená paprika sladká, mletý pepř, chilli, hovězí vývar - asi 0,5 l, 450 g červených fazolí v konzervě, 2 lžíce kečupu, 3 rajčata, 2 papriky, sůl

Maso nakrájíme na menší kostky, cibuli na proužky a opečeme na oleji, až maso zhnědne. Osolíme, okořeníme, zalijeme vývarem a dusíme doměkka. Občas zamícháme.

Ke konci dušení přidáme scezené a okapané fazole, kečup, nakrájená rajčata na kousky a papriky na proužky. Chvíli ještě podusíme.

Podáváme s chlebem.

 

Hovězí guláš s houbami

50 dkg hovězího předního masa, 30 dkg čerstvých nebo mražených hub, 2 velké cibule, 3 lžíce sádla, mleté houbové koření (2 lžíce), sůl, pepř, hovězí vývar na podlévání, 1 lžíce polohrubé mouky na zahuštění

Na sádle usmažíme cibuli nakrájenou na kostičky. Maso nakrájíme na kostky, osolíme, opepříme a přidáme k cibuli. Za stálého míchání orestujeme, až se maso zatáhne. Přidáme koření, podlijeme vývarem a necháme dusit pod pokličkou. Ke konci přidáme houby a necháme podusit, až budou maso i houby měkké. Nakonec zahustíme moukou.

Podáváme s knedlíkem nebo rýží.

 

Pikantní hovězí s Moravankou

1 kg předního hovězího masa, 15 dkg slaniny, 2 klobásy 1 větší cibule, 2 skleničky naložené zeleniny Moravanky, půl červené kapie, půl žluté kapie, 2 lžíce Worcesterové omáčky, 1 lžíce plnotučné hořčice, 2 kostky hovězího bujonu, olej, sůl, pepř, mouka na zahuštění

Na oleji orestujeme slaninu a cibuli nakrájené na kostičky. Pak přidáme maso nakrájené rovněž na kostky, klobásy na kolečka, osolíme, opeříme a chvíli restujeme. Pak podlijeme vroucí vodou, v které jsme rozmíchali bujony, přidáme hořčici, worcester, kapie nakrájené na proužky a obě Moravanky i s nálevem (okurky z ní nakrájíme na kolečka a cibulky na půlky a já vyndávám feferonku). Dusíme doměkka a nakonec trochu zahustíme. Podáváme s rýží nebo s houskovým knedlíkem. 

 

Hovězí plátky se zeleninou

1 kg zadního hovězího masa, 1 červená kapie, 1 žlutá kapie, 6 stroužků česneku, 2 rajčata, 2 0 dkg slaniny, 1 dcl kečupu, 1 větší cibule,

sůl, pepř, olivový olej, hovězí vývar

Maso nakrájíme na plátky, naklepeme, osolíme, opepříme, zalijeme olejem a necháme do druhého dne odležet v lednici.

Druhý den maso zprudka opečeme z obou stran. Přidáme slaninu, nakrájenou na kostičky, cibuli na kolečka, papriky na proužky, rajčata na kousky a česnek. Přidáme kečup a vývar a dáme péct do trouby. Po upečení trochu zahustíme. Podáváme s rýží nebo knedlíkem.

 

Hovězí plátky Bakony

4 libové hovězí plátky z kýty, sůl, mletý pepř, 40 g hladké mouky, 100 g sádla, 1 cibule, mletá sladká paprika, vývar, 200 g čerstvých hub, 1/4 l kysané smetany.

Hovězí plátky po obvodu nařízneme na třech místech, naklepeme, osolíme, opepříme, poprášíme moukou a prudce opečeme na malé části sádla. Pak je přeložíme do nádoby z jenského skla. V tuku zpěníme drobně pokrájenou cibuli, a když začne růžovět, přidáme papriku, podlijeme trochou vývaru a po několika minutách varu nalijeme na plátky a dusíme je pod pokličkou. Ve zbylém sádle podusíme očištěné, pokrájené houby a přidáme je k téměř měkkým plátkům. Krátce podusíme, zalijeme smetanou rozkvedlanou s moukou a dusíme ještě několik minut. Podáváme s máslovými haluškami nebo s tvarohovými těstovinami (fleky).

 

Hovězí plátky na smetaně

4 hovězí plátky z kýty, sůl, mletý pepř, hladká mouka, 80 g sádla, vývar, 1 cibule, 550 g brambor, 2 dcl kysané smetany.

Hovězí plátky po obvodu nakrojíme na třech místech, naklepeme, osolíme, opepříme, poprášíme trochou mouky a na části rozehřátého sádla opečeme po obou stranách. Vyjmeme je z tuku a vložíme do nádoby z jenského skla, přilijeme tolik vývaru, aby maso bylo potopené, a dusíme na mírném ohni. Ve zbylém tuku zpěníme drobně pokrájenou cibuli a přidáme k masu. Brambory očistíme, nakrájíme na kostky a vložíme k téměř měkkému masu, osolíme, polijeme kysanou smetanou a přikryté zvolna dusíme, až maso i brambory změknou.

 

Hovězí plátky se žampiony na slanině

500-600 g hovězích plátků, 50 g slaniny, 3 střední cibule, 2 lžičky hl. Mouky, 6 dcl hovězího vývaru, nebo masoxu, 2 kuličky nového koření, 6 kuliček pepře, 1/2 bobkového listu, sůl, 2 dcl zakysané smetany, máslo, 50 g žampiony

Slaninu nakrájíme na kostičky, na oleji rozškvaříme, přidáme nakrájenou cibuli, kterou osmahneme dozlatova. Na pánvičce opečeme plátky naklepaného masa. Které jsme po obou stranách osolili. Vše dáme do papiňáku a zalijeme vývarem. Přidáme nové koření, pepř a bobkový list, osolíme a přivedeme do varu. Zalijeme moukou rozmíchanou v trošce vody, promícháme, papiňák uzavřeme a 40-50 minut dusíme.

Měkké plátky vyjmeme, do omáčky přidáme smetanu a za častého promíchávání prohříváme 6 - 8 minut. Na kousku másla krátce podusíme i trochu silnější plátky žampionů. Omáčku přecedíme, přidáme plátky a žampiony a necháme ještě chvíli prohřát. Jako přílohu použijeme houskový knedlík, rýži nebo i bramborové hranolky.

 

Roštěná po Lyonsku

60g roštěné, 4 větší cibule, 1 dcl bílého vína, lžíce másla, 2 lžíce šťávy z pečeného masa, ocet, mletý pepř, zelená petrželka, sůl.

Maso nakrájíme na plátky, osolíme, opepříme, potřeme olejem a potom rychle smažíme na prudkém ohni. Na másle zpěníme nadrobno pokrájenou cibuli, přidáme šťávu z pečeného masa, víno, trochu octa, pepř a chvíli povaříme na mírném ohni. Maso přendáme na zahřáté talíře, přelijeme šťávou a posypeme posekanou petrželkou.

 

Roštěnky na pivě

Plátky roštěnek, 2 lžíce sádla, 1 cibule, 1/2 hrnku piva, sůl, pepř, 1 lžička hladké mouky.

Roštěnky naklepeme, osolíme, opepříme a dáme na sádlo zprudka osmahnout. Opečené je vyjmeme a na sádle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli. Roštěnky vložíme zpět, podlijeme je pivem a dusíme doměkka, pokud bude potřeba, lze dolít trocha vody. Maso vyjmeme ze šťávy, šťávu vydusíme do tuku a zaprášíme moukou. Dobře zamícháme, zalijeme vodou a ještě povaříme. Roštěnky vložíme zpět prohřát. Příloha: rýže, houskový knedlík.

 

Roštěnky na kmíně

400g roštěnek, 2 stroužky česneku, 50g paprikového bůčku, 20g sádla,

1 cibule, 20g hladké mouky, sůl, pepř, drcený kmín.

Roštěnky osolíme, opepříme, potřeme česnekem utřeným se solí. Na tuku osmahneme kostičky bůčku, opečeme roštěnky po obou stranách, poprášíme moukou, přidáme cibuli, kmín, podlijeme vodou a dusíme. Nakonec maso vyjmeme, šťávu trochu vysmahneme a dochutíme solí a citrónovou šťávou.

 

Roštěnky na víně s višňovou omáčkou

4 plátky roštěnek, 1 větší cibule, 2dl červeného vína, 1 lžíce hladké mouky, 1 lžička solamylu, 3 lžíce oleje, 2 lžíce višňové zavařeniny,

1 lžíce kečupu, vývar z masoxu nebo voda, pepř, sůl, lžíce proužků syrové papriky, zelená petrželka.

Očištěné roštěnky po obvodu nařízneme, poté je tence naklepeme. Osolíme, opepříme a na rozpáleném oleji po obou stranách dobře opečeme. Maso vyjmeme, do téhož tuku dáme nadrobno nakrájenou cibuli a osmahneme ji. Podlijeme vínem a trochou vody a krátce povaříme. Přidáme roštěnky a za občasného podlévání dusíme doměkka. Potom je vyjmeme a odložíme do tepla, šťávu zaprášíme hladkou moukou, přidáme višňovou zavařeninu, kečup a ještě 5 minut za stálého míchání povaříme. Nakonec rozšleháme solamyl v trošce studené vody, vlijeme do směsi, promícháme a zahuštěnou omáčku necháme krátce přejít varem. Roštěnky vrátíme do omáčky a necháme je v ní proležet. Zdobíme na talíři paprikou a petrželkou. Příloha: špagety.

 

Roštěnky alla Hošek

Roštěnky, sůl, pepř, hladká mouka, curry, sójová omáčka, worcester, čerstvá paprika, solamyl.

Roštěnky nakrájíme na nudličky a naklepeme. Osolíme, opepříme, přidáme špetku curry a zaprášíme moukou. Dáme na rozpálený tuk a osmažíme (na malém ohni). Přidáme čerstvou papriku nakrájenou na proužky. Chvíli dusíme. V hrnku rozděláme v trošce vody solamyl (asi 1 lžičku). Do roštěnek přidáme asi lžičku sojovky a lžičku worcesteru. Roštěnky zahustíme vodou se solamylem. Chvíli povařit. Příloha: hranolky.

 

Roštěná s omeletou a párkem

4 roštěnky, 4 vejce, 4 nožičky tenkých párků, 1 cibule, mléko, hladká mouka, koření (bazalka, oregano, rozmarýn) nebo jen petrželka, sádlo, hořčice, sůl.

Plátky roštěnek po okrajích nařízneme, dobře naklepeme, osolíme a z jedné strany obalíme v mouce. Vejce našleháme s trochou mléka, kořením a špetkou soli. Upečeme tenké omelety, každou položíme na nepomoučenou stranu roštěnky, potřeme hořčicí a přidáme tenký párek. Roštěnky zavineme a ovážeme nití nebo zajistíme párátkem. Na sádle necháme zesklovatět cibuli, na ni vložíme roštěnky, opečeme a poté dusíme doměkka. Podle potřeby podléváme. Příloha: vařené brambory.

 

Roštěná podle maminky

4 plátky hovězího masa, 100g tuku, 200g uzeného masa, 1 cibule, 50g uzené slaniny, sůl, paprika, česnek, 2 lžíce hořčice, 40g nastrouhaného křenu, 4 rajčata.

Roštěnky naklepeme, na okrajích nakrojíme, po obou stranách osolíme, opepříme a po jedné straně potřeme hořčicí promíchanou s nastrouhaným křenem. Do středu na hořčici položíme čtvrtinu množství na nudličky nakrájeného uzeného masa, zabalíme a spojíme jehlou na závitky. Takto připravené roštěnky svrchu ještě potřeme česnekem utřeným se špetkou soli. Cibuli nakrájíme na kostičky, zpěníme na tuku a do tohoto základu vložíme roštěnky. Opečeme je, zaprášíme mletou paprikou a za mírného podlévání je dusíme do měkka. Před dušením přidáme do šťávy slaninu, kterou jsme předem mírně rozpustili na pánvičce, a dále na dílky nakrájená a oloupaná rajčata, která potom použijeme na ozdobení roštěnek.

 

Roštěnky po starém způsobu

4 roštěnky, sůl, mletý pepř, 60g sádla nebo tuku, 1 velká cibule, 1 velký stroužek česneku 1 lžička mleté sladké papriky, kmín, 1 kg brambor, majoránka.

Očištěné, při okrajích naříznuté roštěnky naklepeme, osolíme, opepříme a na rozpáleném tuku prudce opečeme. Vedle masa zpěníme nadrobno pokrájenou cibuli a utřený česnek, zasypeme paprikou, zamícháme, podlijeme, přidáme kmín a dusíme do poloměkka. Oloupané menší brambory nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a za občasného podlévání dusíme doměkka. Hotové roštěnky dochutíme solí a rozemnutou majoránkou a ještě krátce povaříme. Podáváme se salátem.

 

Roštěnky na majoránce

Roštěnky- počet podle strávníků, slanina, cibule, sůl, pepř, česnek, kremžská hořčice, majoránka, vývar, smetana (sladká nebo kysaná dle chuti).

Roštěnky naklepeme a rozkrojíme okraje, lehce posolíme a opepříme, potřeme utřeným česnekem a kremžskou hořčicí a zaprášíme majoránkou, to vše po obou stranách. Pak roštěnky naskládáme na sebe a odložíme na 24 hodin odležet do chladu. V kastrolu si rozpustíme na kostičky pokrájenou slaninu, přidáme nakrájenou cibuli a osmahneme. Tento základ odhrneme stranou a na tuku osmažíme připravené roštěnky. Maso prudce orestujeme, podlijeme vývarem a necháme pěkně dusit doměkka, až se většina tekutiny vydusí. Potom zalijeme smetanou a ještě chvíli podusíme.

 

Roštěnka selská

4 hovězí roštěnky nebo hovězí plátky, sůl, 1 cibule, 2 lžíce tuku (Ceres soft), na zahuštění: 1 lžíce hladké mouky, 4 lžíce zakysané smetany, náplň: 1 lžíce tuku, 50g šunky nebo netučné uzeniny, 1 vejce, 2 velké vařené brambory, 1 lžíce zakysané smetany.

Z kuchyně M. D. Rettigové - Roštěnky nebo plátky na okrajích nařízneme, naklepeme a osolíme. Do poloviny naplníme náplní a přeložíme na polovinu. Na okrajích buď sklepeme dohromady, nebo spojíme párátkem, nebo kovovou jehlou. Vložíme na nakrájenou a na tuku zpěněnou cibuli, osmažíme po obou stranách, podlijeme a dusíme doměkka. Hotové roštěnky vyjmeme a šťávu zahustíme moukou rozšlehanou ve smetaně a dobře provaříme. Pak vložíme naplněné roštěnky do omáčky jen prohřát. Náplň: nadrobno nakrájenou šunku nebo uzeninu, krátce na tuku osmažíme a pak doplníme na kostičky nakrájenými brambory, spojíme vejcem a promícháme. Podle chuti přisolíme.

 

Roštěnky Cikós

4 roštěnky, 4 plátky uzené slaniny, 1 cibule, 2 lžíce sádla, 3 lžíce oleje, mletá sladká paprika, 1,5 dcl vývaru, 1,5 dcl kysané smetany,

Z maďarské kuchyně - Roštěnky nařízneme, aby se nekroutily, a zprudka opečeme na sádle. Potom je vyndáme a uchováme v teple. K sádlu přidáme olej, zpěníme na tuku nakrájenou cibuli, zaprášíme paprikou a zalijeme vývarem. Vrátíme roštěnky a dusíme do měkka. Pak je opět vyjmeme, do zbylé šťávy vlijeme kysanou smetanu a převaříme. Touto šťávou pak přelijeme kotlety na talíři a každou ještě ozdobíme plátkem slaniny, který jsme předem na jednom okraji několikrát nařízli a na pánvičce opekli. Tradiční maďarskou přílohou jsou nudle.

 

Roštěnkové závitky s klobásou

4 roštěnky, 80g tuku, 200g paprikové klobásy, 2 cibule, 2 stroužky česneku, pepř, sůl, 2 lžičky sladké papriky, 1 lžíce hořčice, 2 lžíce strouhaného křenu.

Roštěnky naklepeme, osolíme, opepříme, potřeme hořčicí s křenem a vložíme půlky klobásy. Svineme do válečků, zpevníme jehlicemi a potřeme česnekem. Cibuli zpěníme na oleji, zaprášíme paprikou, vložíme závitky, mírně podlejeme vodou a dusíme doměkka.

 

Švédská roštěnka

500g roštěnky, 40g oleje, 3 cibule, 20g hladké mouky, 60g strouhaného sýra, sůl, pepř, voda.

Maso nakrájíme na plátky, naklepeme, osolíme, opepříme a osmahneme na oleji. Přidáme pokrájenou cibuli, spolu s masem ji osmahneme, přilijeme vodu a udusíme. Udušené roštěnky vyndáme, šťávu zaprášíme moukou, chvíli povaříme, přes síto nalijeme na roštěnky a posypeme je strouhaným sýrem.